Visa-kaarten zijn oké
We willen de nieuwe burgemeester van Antwerpen – als u deze tekst leest, is het misschien al bekend of het Patrick Janssens ( SP.A), Hugo Coveliers ( VLD) of de spreekwoordelijke derde hond is geworden – drie belangrijke adviezen meegeven:
1. Geef al de nieuwe schepenen en de top van de ambtenarij een Visa-kaart.
2. Zend de top van de politie en de top van de ambtenarij op teambuildingweekends en dat mag zelfs in La Réserve in Knokke zijn.
3. Zend de top van de politie naar buitenlandse congressen.
U denkt dat we alweer een bakje ironie aan het schenken zijn? Neen, wel een bakje troost voor de mensen die iets afweten van management. Zodra de fraude – door het Vlaams Blok terecht aangeklaagd – bekend werd, begonnen in het hele land burgemeesters en schepenen zichzelf in het zonnetje te zetten door te verklaren dat ze géén Visa-kaart hebben. Alsof hen dat tot een betere gemeentebestuurder maakt. Nog erger, sommigen beroemden zich erop dat bij hen iedereen zeer nauwgezet onkostennota’s moet binnenbrengen. Geweldig. Welk modern bedrijf laat zijn topkaders knoeien met onkostennota’s? Paul Buysse, voorzitter van Bekaert en hartsvriend van Antwerpen, verklaarde in een kranteninterview dat hij een Visa-kaart van het bedrijf heeft, maar dat hij perfect weet wat hij ermee mag doen en wat niet. En daar ligt de knoop. Visa-kaarten zijn handiger instrumenten dan verzamelde bonnetjes allerhande voor een efficiënte kostenafrekening. Er moet alleen een deftige controle op komen.
Dezelfde redenering gaat op voor de teambuildingweekends. Elk modern bedrijf organiseert ze. De bedoeling is via dit soort weekends een betere groepsgeest te creëren, de missie van het bedrijf duidelijk te maken en discussies tussen mensen te cultiveren. Dat moet gebeuren op plaatsen die aanzetten tot een creatieve reflectie. En dat kan beter lukken in het dure LaResérve in Knokke dan in het goedkope centrum in Brecht dat eigendom is van de Stad. De kosten van zo’n weekend zijn marginaal als dat leidt tot een betere werking van de politie of de administratie.
Idem dito voor buitenlandse congressen. De top van de politie moet state of the art-technieken gebruiken. Als de politietop op een congres in het Canadese Toronto een idee vindt dat de bestrijding van de criminaliteit kan verbeteren, dan is de kostprijs van die buitenlandse reis marginaal.
Laat dus de nieuwe burgemeester van Antwerpen die moderne managementtechnieken (waar Antwerpen absoluut nood aan heeft) niet weggooien met het badwater. De nieuwe burgemeester moet uiteraard tegelijkertijd de nodige controle- en auditsystemen invoeren om de uitwassen te vermijden die zich nu in Antwerpen hebben voorgedaan. Ook daarvoor kan hij te leer gaan bij efficiënte en moderne bedrijven (en na Enron, WorldCom en andere Aholds weten we dat er ook andere zijn).
Een krachtdadige burgemeester moet zich losschudden van de zwarte hand die het Vlaams Blok over de stad spreidt. Of schaduwburgemeester Filip Dewinter nu spreekt of niet, iedereen wikt steeds zijn woorden in functie van het Vlaams Blok. Hopelijk doet de nieuwe burgemeester dat niet en laat hij niet het populisme winnen over de gezonde managementprincipes. Antwerpen is een stad – een metropool zeggen de chauvinistische Antwerpenaren – die niet kan overleven op basis van populisme.
Guido Muelenaer
Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier