INTERREG-II. West-Vlaanderen mort

Nog dit jaar zou de Europese Kommissie het groene licht moeten geven voor het zogenaamde Interreg-II-programma. Via Interreg wil “Brussel” geld ter beschikking stellen voor grensoverschrijdende samenwerking. Tijdens Interreg-I (1991-1993) zagen, aan Frans-Belgische kant, tientallen samenwerkingsinitiatieven het licht.

Alvast in West-Vlaanderen is er dezer dagen grote beroering ontstaan rond de voornemens van de Europese Kommissie. Voor de periode 1994 (!)-1999 zou België, voor de samenwerking met de zuiderburen, een budget van 46,7 mecu (miljoen ecu) ter beschikking krijgen, omgerekend zowat 1,840 miljard Belgische frank. En nu komt het : Henegouwen zou van die 46,7 mecu maar liefst 39,6 mecu (1,6 miljard) krijgen, omdat het nu eenmaal valt onder de noemer “objektief 1”. West-Vlaanderen zou mogen rekenen op tienmaal minder ofte 4 mecu, wat in vergelijking met Interreg- I neerkomt op een feitelijke halvering van de enveloppe.

Het totale Belgische budget is peanuts met wat Frankrijk vanwege de Europese Kommissie zal krijgen in het kader van Interreg-II (verhouding 20-80 procent). In kringen van de Westvlaamse Bestendige Deputatie wordt dan ook zwaar getild aan de voornemens van Brussel. De interregionale samenwerking moest, volgens de filozofie van de Kommissie, ontstaan op basis van gelijkheid van de respektieve partners. Terwijl nu de ongelijkheid alleen maar wordt geaksentueerd (in het Interreg-I-programma was er sprake van een 30-70 verhouding in Frans voordeel). De Westvlaamse Deputatie stelt zich de vraag of dat “opgelegde onevenwicht” wel bevorderlijk is voor de uitbouw van gezonde relaties tussen West-Vlaanderen en Noord-Frankrijk, zeker nu de Fransen met tal van grote uitdagingen uitpakken (Euralille, Kanaaltunnel, TGV, enzovoort).

De budgettaire scheeftrekking dreigt zoals gezegd niet alleen te wegen op de Frans-Belgische verhouding, maar ook tussen West-Vlaanderen en Henegouwen. Uitgerekend nu steeds meer Westvlaamse ondernemers over de provinciegrens loeren naar (gesubsidieerde) investeringsopportuniteiten, dreigt de Europese politiek zelfs verregaande gevolgen te hebben. In een interne en vertrouwelijke nota van de Westvlaamse Bestendige Deputatie staat letterlijk te lezen : Kortrijk dreigt binnen de voorgenomen Europese konstruktie, en ondanks zijn huidige voorsprong op sociaal ekonomisch gebied, op middellange en lange termijn eerder het zwakke broertje te worden nu zowel Rijsel als Henegouwen belangrijke (financiële) impulsen krijgen. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de Westhoek. De Westvlaamse Bestendige Deputatie meent dat ze namens haar achterban minimum 8 mecu moet eisen. Dit bedrag wordt nog bestempeld als een minimum minimorum.

INTERREG-IIEen vat vol contradicties ?

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content