BIPT oordeelt dat SIM-boxen wettelijk zijn

SIM-boxen, waarmee bedrijven de hoge tarieven van vast naar mobiel verkeer kunnen ontwijken, zijn legaal. Dat oordeelt de telecomregulator, die daarmee zijn positie uit december 2003 compleet herziet. Maar er zijn voorwaarden.

Bellen van een vast netwerk naar een mobiel netwerk is duur. Vandaar dat bedrijven al heel vroeg hun vaste-naar-mobiele (‘off-net’) telefoontjes begonnen om te zetten in goedkopere mobiel-naar-mobiele (‘on-net’) oproepen met de hulp van een gsm-gateway of SIM-box. De bedrijfscentrale leidt oproepen naar mobiele nummers dan af naar de SIM-box, die zich aan de gsm-operator voordoet als een gewone mobiele telefoon.

Gsm-operatoren vroegen de Belgische telecomregulator BIPT dat systeem te verbieden. Zij argumenteerden onder meer dat de SIM-box de identificatie van de beller niet meestuurt en dat een SIM-box plaatselijk het gsm-netwerk kan overbelasten.

Bij de lancering van de consultatie in december 2003 leek het BIPT daar oren naar te hebben. In zijn eindbeslissing veegt de regulator die argumenten grotendeels van tafel. Gsm-gateways zijn dus toegelaten, maar er zijn voorwaarden: ze moeten worden aangemeld en de gsm-operator kan weigeren ze aan te sluiten als de installatie “manifest onredelijk” is of het netwerk stoort. “Op die manier houden we toch nog controle,” noteert woordvoerder Jean-Luc Van Kerckhoven van Proximus. Het is wel duidelijk dat het BIPT daarbij een aanzienlijke soepelheid van de gsm-operatoren verwacht.

Het besluit van het BIPT schept ook een nieuw soort telecomdienstenleverancier, namelijk uitbaters van gsm-gateways, die hun dienst bij het BIPT moeten aanmelden met een bewijs van toelating van de gsm-operator.

Directeur DanielleJacobs van de vereniging van telecomgebruikers Beltug wil SIM-boxen nu voluit aanbevelen aan KMO’s. “SIM-boxen hebben een lage drempel en zijn vrij snel rendabel,” zegt ze.

Gemiddeld rekent Proximus – veruit de goedkoopste gsm-operator op dit punt – 12,3 eurocent per minuut aan voor het afwikkelen van een vast telefoontje. Voor dezelfde dienst rekent de vaste netwerkoperator Belgacom ruwweg 1 eurocent per minuut.

Volgens een waarnemer werken de gsm-operatoren al aan een herschikking van hun tariefstructuren om de impact van de concurrentie van gsm-gateway-uitbaters op hun winsten te beperken

B.L.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content