Het moet sneller gaan

RORY MCILROY "We moeten eens goed nadenken over onze sport." © BI

Een van de grootste problemen van de golfsport is dat er te traag wordt gespeeld. Niet alleen bij de amateurs die op zondag een wedstrijdje gaan spelen, ook bij de professionals in de toptoernooien. “We moeten eens goed nadenken over onze sport”, zegt Rory McIlroy. “De nieuwe generatie heeft het professioneel zeer druk en heeft ook nog tijd nodig voor een privéleven. Mensen kunnen het zich doorgaans niet meer permitteren een hele dag bezig te zijn met achttien holes. Net zoals de televisiekijker niet langer bereid is vijf uur voor zijn scherm te zitten en een volledig toernooi te volgen.”

Ook de internationale instanties begrijpen het probleem en beseffen dat de toekomst van de sport op het spel staat. Achter de schermen beweegt al heel wat. De zeer traditionele Royal & Ancient, de club van St Andrews die de spelregels bijhoudt, bestelde enkele studies en bedacht zelfs een nieuw concept: ready golf. Die formule moet het spelletje sneller maken door de speler die klaar is als eerste te laten spelen. Dat is een ware revolutie: nu moet de speler van wie de bal het verst van de vlag ligt als eerste slaan. De nieuwe spelformule versoepelt het reglement. Als een speler nadenkt over zijn volgende slag of zijn balletje gaat zoeken in de rough, kan zijn tegenstander zijn volgende slag al plaatsen, zelfs als zijn bal dichter bij de vlag ligt dan die van zijn tegenstander. Hetzelfde geldt op de green, waar de putting soms eindeloos lang duurt, omdat de spelers veel tijd nodig hebben om de lijn te lezen.

De nieuwe filosofie van eerst klaar, eerst spelen is voorlopig nog geen regel. Wel is die al getest, onder meer tijdens de British Amateur, een toernooi van een behoorlijk hoog niveau. Een wedstrijd over achttien holes bleek ongeveer een halfuur minder lang te duren. Bovendien kan het spelverloop nog vloeiender worden, zodra de spelers de nieuwe formule helemaal onder de knie krijgen.

Ook in de European Tour blijven ze niet bij de pakken zitten. In juni wordt in Oostenrijk de Shot Clock Masters gespeeld met een ander nieuw reglement dat het spel sneller moet maken. Daar gebeurt dat met een chronometer. De eerste speler van een flight krijgt 50 seconden om te slaan, de tweede en de derde speler ieder 40 seconden. Wie er langer over doet, krijgt strafpunten. Die formule moet ervoor zorgen dat drie spelers hun parcours in maximaal vier uur afwerken.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content