Ilse De Witte
‘Red de Brusselse beurs’
Begin vorig jaar schreven we dat beleggen makkelijker en goedkoper zou worden. Enkele buitenlandse spelers, het Duitse Trade Republic op kop, waren bezig met het democratiseren van beleggen. “De klassieke banken willen alleen de allergrootste vermogens bedienen”, zei Trade Republic toen.
Sindsdien kwam de ene na de andere speler met lagere tarieven voor beleggers die kleine bedragen stoppen in ETF’s. Vorige week dook de internetbank MeDirect onder de prijzen: 100 euro in een ETF stoppen, kost nog slechts 15 cent. “De banken werken niet in het belang van hun klanten”, sneert de CEO van MeDirect Belgium nu ook.
Het is een goede zaak dat gewone mensen via ETF’s tegen lage kosten vermogen kunnen opbouwen, maar FSMA-voorzitter Jean-Paul Servais waarschuwde terecht voor de gevolgen voor onze economie. De Belgische beleggers zijn niet met velen. Als het gros de wereldwijde beursindexen volgt, die gedomineerd worden door Amerikaanse aandelen, is dat een gemiste kans voor Belgische en bij uitbreiding Europese bedrijven.
Een beursgenoteerd bedrijf dat informatie achterhoudt, beschadigt het imago van de beurs.
Een gezond economisch weefsel heeft ondernemers nodig, maar ook grote én kleine beleggers die elkaar respecteren. De voorbije week kwam Ekopak in opspraak. De CEO heeft informatie achtergehouden.
Dat is schadelijk voor het imago van de beurs. Die is de meest toegankelijke manier om gewone mensen te laten meegenieten van het succes van ondernemers. Omgekeerd is het ook een manier om de verliezen van een bedrijf door vele schouders te laten dragen.
Als we er niet in slagen beleggers warm te maken voor Belgische bedrijven, moeten we de poort in Brussel misschien maar dichttrekken en Europees gaan.
Ekopak ging zwaar onderuit op de Brusselse beurs na twijfels rond een van zijn referentieprojecten: bekijk het studiogesprek met Jef Poortmans
Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier