De fiscus vliegt mee

De luchtvaarttaksen in de Verenigde Staten zijn herschikt. Een maatregel die ook gevolgen heeft voor de Europese zakenreiziger.

Er bestaat nogal wat verwarring over de recente herschikking van de Amerikaanse luchtvaarttaksen. De Amerikaanse overheid wil met haar beslissing de inkomsten uit luchtvaarttaksen vandaag 30 miljard dollar tegen het jaar 2003 opdrijven tot 33 miljard dollar.

Toch kan men niet zomaar spreken van een zuivere verhoging van de fiscaliteit. Zo wordt onder meer de bestaande basistaks van 10 % op tickets gradueel afgebouwd ; van 9 % vanaf oktober dit jaar naar 7,5 % vanaf oktober 1999. Dat betekent dus dat zakenreizigers die binnen de Verenigde Staten vliegen er goedkoper vanaf komen. Vooral proportioneel gezien, want zij betalen vaak full fare-tarieven, waarop dus de 10 % wordt berekend.

Daarnaast komt er wel een verhoging van de belasting voor internationale reizigers. De forfaitaire taks van 6 dollar bij aankomst en evenveel bij vertrek, worden er nu telkens 12. Dat geeft op een heen- en terugticket van 40.000 frank een prijsvermeerdering van net géén 1,5 %.

De nieuwe maatregelen spelen vooral in het nadeel van de discount-maatschappijen, tot groot jolijt van de zeven grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen (onder meer American, Delta, TWA en United Airlines). Opmerkelijk daarbij is de invoering van een belasting op vluchtsegmenten van binnenlandse verbindingen. Neem een vlucht Denver-Chicago-New York-Washington, eventueel uitgevoerd door verschillende maatschappijen. Totnogtoe betaalde een passagier slechts één keer taks voor een dergelijke trip. Die belasting verdubbelt nu, maar geldt bovendien voor elk segment of met andere woorden voor elke stop. Zo betaalt de passagier nu zijn dubbele belastingportie voor de afzonderlijke trajecten Denver-Chicago, Chicago-New York en ten slotte New York-Washington. Uiteindelijk betaalt de klant dus zes keer méér belastingen dan voordien. En tegen het jaar 2003 wordt de initiële taks zelfs verdrievoudigd. Vooral voor kleine maatschappijen, die het moeten hebben van zeer scherpe prijzen, wordt dat een harde dobber. Zij specialiseerden zich de voorbije jaren in vluchten die in één run drie of vier steden aandeden. Southwest Airlines heeft al berekend dat zijn passagiers door de hervormingen tot in 2003 maar liefst 16,5 miljard frank méér belastingen zullen moeten betalen. Southwest overweegt nu meer rechtstreekse vluchten tussen grote steden in te leggen.

MARLEEN FYNHOUDT

Nieuwe luchtvaarttaksen in VS Internationale vluchten worden bijna 1,5 % duurder.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content