Ambassadeur van de grote Vlaamse Gazellen argenx: ‘Vorig jaar kregen 10.000 mensen een middel van ons. Tegen 2030 moeten dat er 50.000 zijn’

TIM VAN HAUWERMEIREN "We zijn gewapend voor de toekomst."
Dirk Van Thuyne Freelance journalist

Vanaf dit jaar zal argenx winstgevend zijn, maar dat is geen doel op zich. In combinatie met de royale cashpositie van 3,4 miljard euro betekent dat wel dat het Gentse biotechbedrijf geen extra financiering meer nodig heeft voor zijn jaarlijkse investeringen van 2,5 miljard euro.

Biotechbedrijf argenx, transportbedrijf SL-Logistics en koffiebarketen IzyCoffee werden bekroond tot de Trends Gazellen Ambassadeurs van 2025. Dat zijn de snelst groeiende bedrijven van Vlaanderen.

Beleggen in argenx was de voorbije maanden geen zaak voor hartlijders. Aan de abrupte koersbewegingen kon de Gentse beurslieveling weinig doen, want zowel de jaarresultaten als de eerstekwartaalcijfers lagen in lijn met de verwachtingen. (lees verder onder de video)

Argenx legt zich toe op de behandeling van ernstige auto-immuunziekten. De wereldwijde verkopen van het stermiddel Vyvgart stegen in het eerste kwartaal naar 790 miljoen dollar, terwijl het medicijn een consistente toename van zowel patiënten als van voorschrijvers zag. Ook kreeg argenx in april van de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) de goedkeuring voor de voorgevulde spuit, waarmee patiënten Vyvgart zelf onderhuids kunnen toedienen, wat het medicijn gebruiksvriendelijker maakt.

Importheffingen

De oorzaak van de grillige beurskoers moet dus elders worden gezocht, met name bij de Amerikaanse president Donald Trump. De voorbije weken dreigde hij met zware importheffingen, waarbij ook de farmasector in zijn vizier kwam. Bovendien wil Trump de prijzen voor geneesmiddelen op voorschrift in zijn land met 30 tot 80 procent doen dalen. Sinds mensenheugenis zijn de Verenigde Staten de cruciale markt voor de sector. Maar bij argenx houden ze het hoofd koel. “We zijn gewapend voor de toekomst”, zegt CEO Tim Van Hauwermeiren. “Toen de supplychain in de nasleep van de coronapandemie onder druk kwam, hebben we onze productie zo dicht mogelijk bij de verschillende markten ondergebracht. Onze belangrijkste productie-eenheid staat in Portsmouth, in de Verenigde Staten.”

Wat Tim Van Hauwermeiren meer zorgen baart, is de blinde besparingsronde in het Amerikaanse overheidsapparaat, onder meer bij de FDA. Dat zou een vertraging in de goedkeuringen met zich kunnen brengen. Al merkt hij gelukkig nog geen echte impact. “De communicatie met de FDA verloopt nog altijd zoals vroeger. Door de jaren hebben we een langetermijnrelatie opgebouwd met verschillende contactpersonen en dat loont.”

‘Vorig jaar kregen 10.000 mensen een middel van ons. Tegen 2030 moeten dat er vijf keer zoveel zijn’

Overnameprooi?

Hoewel Van Hauwermeiren het belang van de beurskoers niet minimaliseert – “het is een belangrijke parameter voor de manier waarop de buitenwereld naar ons bedrijf kijkt” – wil hij er zich niet door laten leiden bij het aansturen van argenx. Zijn leidraad is Vision 2030, de bedrijfsstrategie die midden vorig jaar publiek werd gemaakt. “Vorig jaar kregen 10.000 mensen een middel van ons. Tegen 2030 moeten dat er vijf keer zoveel zijn. Inmiddels heeft Vyvgart voor drie indicaties goedkeuring gekregen (waarvan de spierziekte myasthenia gravis veruit de grootste markt is), maar er zijn vijftien ziektes in beeld. We zullen nooit inzetten op een molecule voor slechts één ziekte.”

Dankzij de successen loopt het bedrijf internationaal in de kijker. In de farmasector zijn er vast partijen die begerig naar de Gentse sterspeler kijken. “In het verleden hebben we de strategische keuze gemaakt om de sleutels niet af te geven aan de grote farmareuzen. We zijn altijd ambitieus geweest, maar we hebben ook altijd resultaten neergezet. Zo verdien je het recht om op eigen benen te staan.”

De kwaliteit van de pijplijn is zowat de levensverzekering voor de zelfstandigheid van argenx. In de eerste plaats heeft Vyvgart nog potentieel in andere ziektebeelden. Daarnaast is empasiprubart de gedoodverfde kandidaat om uit te groeien tot een tweede blockbuster. Dat is een C2-remmer die wordt ingezet tegen MMN, een zenuwaandoening die kan leiden tot progressieve spierverzwakking. “Voor de lange termijn is het cruciaal onze pijplijn continu aan te vullen, zodat we ook een tegenslag kunnen opvangen”, aldus Tim Van Hauwermeiren.

Ecosysteem

Door de jaren is argenx uitgegroeid tot een wereldwijde speler met vestigingen in onder meer de Verenigde Staten, Japan, Duitsland en Australië. Tim Van Hauwermeiren benadrukt dat onderzoek en ontwikkeling verankerd blijven in België. “De labo’s staan in Gent. We hebben in ons land een aantrekkelijke biotechcluster met veel expertise en talent. Als er ergens ontslagen vallen, vinden die medewerkers vrij snel ander werk in de cluster. Daarnaast wil ik ook een lans breken voor organisaties als het IWT en Vlaio. In tijden van besparingen klinkt de roep om subsidies af te schaffen vaak luid. Nu doen we er geen beroep meer op, maar ik kan je verzekeren: subsidies hebben in de beginjaren ook voor argenx het verschil gemaakt.”

Partner Content