Trump dreigt met invoerheffing van 50 procent voor EU: ‘Gesprekken leiden tot niets’

© Belga

De Amerikaanse president Donald Trump dreigt ermee vanaf 1 juni invoerheffingen van 50 procent te heffen op producten uit de Europese Unie. Dat meldt Trump op het socialemediumkanaal Truth Social.

Volgens de Amerikaanse president leiden de gesprekken met de Europese Unie ‘tot niets’, en adviseert hij daarom een tarief van 50 procent vanaf 1 juni. Er zijn geen tarieven als de goederen gebouwd of gemaakt worden in de VS, aldus Trump in een post op Truth Social. 

Tarieven op pauze

De Europese Commissie is momenteel aan het onderhandelen met de Trump-regering over een uitkomst voor de tarievenoorlog. De EU pauzeerde haar tegenmaatregelen op de Amerikaanse tarieven van 25 procent op staal en aluminium, nadat Trump een pauze had aangekondigd van de verhoogde ‘wederkerige’ tarieven op bijna alle producten van 20 procent.

Vandaag gelden wel de tarieven op staal en aluminium nog, net als die van 25 procent op auto’s en auto-onderdelen. Het standaard wederkerig tarief van 10 procent is ook nog van kracht. De pauze van de Amerikanen loopt in principe tot 8 juli, die van de Europeanen tot 14 juli. 

Onderhandelingen

Over de inhoud van de onderhandelingen raakt weinig bekend, al is wel bekend dat de VS een wederzijds nultarief van tafel hebben geveegd. De EU gaf ook aan niet te willen raken aan haar standaarden op vlak van voedsel, gezondheid en veiligheid. Bronnen lieten ook weten aan Politico en Bloomberg dat de EU eerder deze week een nieuw voorstel naar Washington had gestuurd, waarin meer rekening wordt gehouden met Amerikaanse belangen, waaronder internationale arbeidsrechten, milieunormen, economische veiligheid en een geleidelijke verlaging tot nul aan beide kanten voor niet-gevoelige landbouwproducten en industriële producten.

Een Europese bron liet nog verstaan dat de EU hoopt dat ‘het ergste scenario’ vermeden kan worden door Trump voldoende ‘overwinningen’ te geven, waarmee hij naar zijn achterban kan trekken.

Eurocommissaris voor Handel Maros Sefcovic postte vrijdagavond op X dat hij had gesproken met minister van Handel Howard Lutnick en met de handelsvertegenwoordiger van de Trump-administratie Jamieson Greer. “De EU is volledig aan boord, vastberaden om een akkoord te sluiten dat werkt voor allebei”, aldus Sefcovic. “De Europese Commissie blijft bereid om te goeder trouw te werken. De handel tussen de EU en de VS is ongeëvenaard en moet worden gedreven door wederzijds respect, niet door dreigementen. Wij staan paraat om onze belangen te verdedigen.”

Lees ook:

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content