De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente opnieuw met 25 basispunten verlaagd.
De Europese Centrale Bank heeft de beleidsrente donderdag verlaagd van 2,25 procent tot 2 procent.
Een lagere rente maakt lenen goedkoper en sparen minder aantrekkelijk, wat de economie vooruit moet helpen nu er een handelsoorlog dreigt met de Verenigde Staten.
Sinds halfweg vorig jaar voerde de ECB al de achtste renteverlaging door. Analisten van persagentschap Bloomberg verwachten nog een renteverlaging in september, wanneer de impact van de Amerikaanse invoertarieven duidelijk zal worden.
Groei en inflatie
Voorts houdt de ECB vast aan de groeiprognoses voor dit jaar. Concreet wordt voor dit jaar een economische groei met 0,9 procent verwacht. Een sterker dan verwacht eerste kwartaal wordt gevolgd door zwakkere vooruitzichten voor de rest van het jaar, klinkt het. Voor 2026 gaat de ECB nu uit van een economische groei met 1,1 procent, bij de vorige prognoses in maart was dat nog 1,2 procent.
De inflatie komt volgens de prognoses van de ECB dit jaar uit op 2 procent, in maart werd nog 2,3 procent inflatie verwacht in de eurozone. Voor 2026 rekent de ECB op een inflatie van 1,6 procent in plaats van 1,9 procent bij de vorige prognose. De ECB verwijst daarvoor naar de lagere energieprijzen en sterkere euro, waar nu rekening mee wordt gehouden.
Voor wat de kerninflatie betreft – volatiele energie- en voedselprijzen niet meegerekend – mikt de ECB nu op 2,4 procent in 2025 en op 1,9 procent in 2026 en 2027.