Macro-economie & beleid Frank Vandenbroucke voert een harde strijd tegen roken: ‘We willen een rookvrije generatie in 2040’
Macro-economie & beleid De paradox van het Belgische bedrijfsleven: veel investeringen voor weinig rendement
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Duitse partijen CDU/CSU en SPD bereiken regeerakkoord, Merz wordt allicht bondskanselier De toekomstige Duitse regering wil werk maken van een harder migratiebeleid. Het is ook de bedoeling om de minimumlonen op te trekken. Dat heeft CDU-leider Friedrich Merz, die meer dan waarschijnlijk de nieuwe bondskanselier wordt, woensdag duidelijk gemaakt bij de voorstelling van het regeerakkoord.
Nieuws Nieuws Podcast: Trends-hoofdeconoom Daan Killemaes kruipt in het hoofd van Donald Trump Vorige week kondigde Trump ongezien hoge invoerheffingen aan op tal van landen. De beurzen zijn daarop gecrasht en de wereldeconomie was in jaren niet meer zo wankel. In deze extra aflevering van de 7op7-podcast geeft Trends-hoofdeconoom Daan Killemaes de nodige context en duiding. Hij kruipt in het hoofd van Donald Trump op zoek naar de beweegredenen voor de handelsaanval van vorige week. Verder fileert hij de Amerikaanse handelsbalans, doorprikt hij Trumps argumenten en blikt hij vooruit op de gevolgen door de Amerikaanse en wereldeconomie. Trends-redacteur Jef Poortmans stelt de vragen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Exclusieve enquête: is de Belg bang voor oorlog? Zes op de tien Belgen vrezen voor een derde wereldoorlog. Een meerderheid wil meer investeringen in defensie ten koste van migratie of het staatsapparaat. Eén op de twee Belgen zegt bereid te zijn Amerikaanse producten te boycotten. Er tekent zich een nieuwe wereld van maximale spanning af, die zorgen baart.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Hoe Chinese hacking groter, beter en geniepiger wordt China dringt almaar meer binnen in onze digitale infrastructuur. Het heeft daarvoor een leger slimme mensen ter beschikking, ook in privébedrijven.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Enrico Letta, voormalige Italiaanse premier: ‘Concurrentievermogen blijft het belangrijkste goed voor Europa’ Toen hij in Brussel was, sprak de voormalige Italiaanse premier Enrico Letta met Trends over de belangrijkste problemen waar Europa mee te maken heeft. Zijn overtuigingen en angsten, die verschenen in zijn rapport Much More Than a Market en vervolgens in zijn boek New Ideas for Europe, zijn de afgelopen weken op de proef gesteld.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Peter Van den Bossche (WTO): ‘Hogere invoertarieven hebben nog nooit fabrieken teruggehaald naar eigen land’ Invoertarieven zullen de Amerikanen banen en weelde brengen, volgens de Amerikaanse president Donald Trump. In werkelijkheid dreigen ze de wereld mee te sleuren in een welvaartsvernietigende spiraal, zegt Peter Van den Bossche, rechter bij de Wereldhandelsorganisatie. De gevolgen zijn verregaand, niet alleen economisch. "Handelsconflicten als deze kunnen ontsporen en tot oorlogen leiden."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: trucs met de begroting wreken zich altijd De regering-De Wever hoopt de defensie-uitgaven op te trekken zonder de begroting te veel te bezwaren. Onder andere via debudgetteringen en uitgaven die niet echt militair zijn toch mee te tellen voor de NAVO-norm van 2 procent van bbp. Het is echter opletten geblazen met zo’n creatieve begroting. Zeker in economisch onzekere tijden.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Dit is het grof geschut waarmee de EU kan reageren op de Trump-tarieven De Verenigde Staten voeren een handelstarief van 20 procent in op de import van producten uit de Europese Unie. De EU kan voor de eerste keer ooit reageren met haar economische ‘bazooka’ van tegenmaatregelen, het zogeheten antidwanginstrument. Tot de maatregelen behoren tegentarieven ten aanzien van Amerika, een aanval op de dienstensector, het negeren van patenten en uitsluiting bij overheidsaanbestedingen. Kathleen Van Brempt, vicevoorzitter van de commissie Handel in het Europees Parlement, bespreekt de opties.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid U gelooft niet hoe Trump aan die percentages komt Er zit wel degelijk een methode achter de waanzin van de wederkerige tarieven die de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde. Het lijkt gewoon een onzinnige methode, schrijft Financial Times.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid SD Worx: Kmo's plannen minder aanwervingen en meer ontslagen in tweede kwartaal De kmo's plannen minder aanwervingen en meer ontslagen in het tweede kwartaal. Het aantal Belgische kmo's (tot 250 werknemers) met aanwervingsplannen daalt van een op de drie naar ongeveer een kwart, terwijl het aantal kmo's die denken mensen te moeten ontslaan, stijgt tot 15 procent. Dat blijkt donderdag uit de meest recente kmo-bevraging van SD Worx in maart 2025 bij 661 werkgevers.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Trump legt Europese Unie importheffingen op van 20 procent De Verenigde Staten gaan vanaf middernacht 20 procent importtarieven heffen op goederen uit de Europese Unie. Washington legt ook een heffing van 34 procent op aan import uit China, zo blijkt uit een lijst van landen die Trump overliep in zijn langverwachte toespraak op wat hij de voorbije dagen aankondigde als 'Liberation Day'.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Elektriciteitsprijzen 12 procent hoger dan in de buurlanden. Zware industrie ‘in overlevingsmodus’ De energieprijzen mogen gedaald zijn, de Belgische industrie kampt nog altijd met een grote energiehandicap, ook ten opzichte van de buurlanden. Investeringen blijven de grote afwezige. "De sluiting van de industrie begint op het ogenblik dat er beslist wordt om niet meer te investeren", zegt Peter Claes, de directeur van Febeliec.
Adviezen voor beleggen Adviezen voor beleggen Waarom kleuren de beurzen massaal rood? 'Vandaag zou ik enkel in vastgoedaandelen durven stappen' Het gegrom van de beer klonk in tijden niet zo luid. De Amerikaanse S&P 500-index noteert op de valreep van het kwartaal een verlies van ruim 5 procent, goed voor een waardeverlies van 5.000 miljard dollar sinds eind februari. Aziatische en Europese aandelenmarkten incasseren nog forsere klappen op dagbasis, terwijl goud records breekt en staatsobligaties terrein winnen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid CO2 in atmosfeer op hoogste niveau in 800.000 jaar De signalen van een door de mens veroorzaakte klimaatverandering bereikten vorig jaar nieuwe hoogten, zeggen VN-wetenschappers.
Opinie Opinie De balans: de Duitse regeringsonderhandelingen zijn kopie van de Belgische In Duitsland heeft toekomstig bondskanselier Friedrich Merz een moeilijke klif gerond, nu de schuldenrem wordt losgelaten en miljardenuitgaven voor defensie en infrastructuur mogelijk worden. Een regering tegen Pasen blijft het doel, maar de sociaaldemocraten zijn harde onderhandelaars: ze eisen belastingverhogingen voor de rijksten. Net zoals Vooruit in België heeft gedaan.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Kernenergie maakt comeback in ons land: 'Ook Tihange 1 kan langer open blijven' De nieuwe federale regering heeft de duidelijke intentie om de wet van 2003 op de kernuitstap te schrappen en streeft naar 4 gigawatt kernenergie in de energiemix. Dat kan op korte termijn door zoveel mogelijk kerncentrales zo lang mogelijk open te houden, zoals dat al voor Doel 4 en Tihange 3 is beslist. Op lange …
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Nieuw-Zeeland begint te vrezen voor een braindrain 129.000 Nieuw-Zeelanders zochten vorig jaar andere oorden op. Vooral Australië is hun gedroomde bestemming.
Opinie | Alain Mouton Opinie | Alain Mouton De balans: het brugpensioen verdient bloemen noch kransen Op 30 juni komt een einde aan het SWT, het vroegere brugpensioen. Een goede zaak, al is het een schande dat dit stelsel van vervroegde uittreding uit de arbeidsmarkt meer dan een halve eeuw heeft bestaan. Vakbonden én werkgeversorganisaties dragen daarin een zware verantwoordelijkheid.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid 800 miljard voor defensie: veel geld kan ook te veel geld zijn De Belgische defensie en de defensie-industrie kunnen miljarden euro’s aan extra investeringen tegemoet zien. De vraag is of en hoe ze die kunnen verwerken. De kans op een indigestie is reëel.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid IMF over België: ‘Begrotingsinspanning van 4 miljard euro per jaar nodig tot 2031’ De Belgische economie toonde zich de voorbije jaren kranig, maar de groei vertraagt, de concurrentiekracht bot af en het herstel van begrotingsbuffers is nodig, waarschuwt het Internationaal Muntfonds (IMF) in zijn nieuwe rapport over de Belgische economie. "In het onderwijs en de gezondheidszorg zijn miljarden aan besparingen mogelijk zonder aan kwaliteit in te boeten", stelt het IMF.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Recessiegevaar neemt toe in de VS: hoe destructief is sloopkogel Trump? "I came in like a wrecking ball", zingt de Amerikaanse zangeres Miley Cyrus in een van haar hits. Misschien zingt de Amerikaanse president Donald Trump dat liedje wel onder de douche. Met zijn sloopkogelbeleid van de jongste weken brengt hij de Amerikaanse economie grote schade toe. Mogelijk is een recessie al begonnen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Wat moet de overheid verkopen, BNP Paribas of Belfius? De Belgische staat zoekt 4 miljard euro voor het defensiefonds. Daarvoor wordt gedacht aan de verkoop van de overheidsparticipaties in de financiële sector. De verschillende scenario’s om die te gelde te maken, hebben allemaal voor- en nadelen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Meer dan helft van Belgische bedrijven wil dit jaar investeren Het regent doemberichten over onze economische vooruitzichten en dat is de Belgische bedrijfsleiders niet ontgaan. 38 procent vreest een algemene economische malaise, leert de bedrijfsbarometer van de consultant BDO. Het betekent niet dat ze hun ambities opbergen. 56 procent plant dit jaar groei en denkt aan investeren.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Bruno Merlevede (UGent): ‘Trumps invoertarieven zullen niet helpen tegen het Amerikaanse handelstekort’ Donald Trump is een groot liefhebber van invoertarieven. Hij hoopt daarmee het hardnekkige Amerikaanse handelstekort weg te werken. IJdele hoop, aldus de Gentse econoom Bruno Merlevede. "Invoertarieven veranderen niets aan de grondoorzaak van een handelstekort."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Elon Musk doet zichzelf de das om Elon Musk maakt zichzelf almaar meer onmogelijk als rechterhand van de Amerikaanse president. ’s Werelds rijkste zakenman gedraagt zich als een hond in een kegelspel en dat wekt ergernis bij Donald Trump en zijn entourage.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Hoe beleggers hopen te profiteren van Trumps toenadering tot Rusland Hedgefondsen en brokers richten zich op Russische bedrijfsobligaties en de roebel, schrijft de Financial Times.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Luc Popelier is CEO van Hamburg Commercial Bank: ‘Onderschat de veerkracht van Duitsland niet’ In september 2024 ruilde Luc Popelier België voor Duitsland, KBC Groep voor Hamburg Commercial Bank en de functie van financieel directeur voor die van CEO. Een halfjaar later deelt hij zijn ervaringen. "Ik was aan een nieuwe uitdaging toe."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Trump dreigt met invoertarief van 200 procent op alcoholische dranken uit Europa De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met invoertarieven van 200 procent op champagne, wijn en andere alcohol uit de Europese Unie, indien de EU de tarieven op Amerikaanse whisky niet onmiddellijk schrapt. Dat heeft hij gemeld op het socialemediaplatform Truth Social.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: eerst 1 miljard euro extra voor munitie, dan pas de rest Vandaag legt minister van Defensie Theo Francken (N-VA) zijn plan op tafel om op korte termijn 4 miljard euro extra te vinden voor het defensiebudget. Wel zijn er nog veel vragen over hoe de financiering moet gebeuren en waaraan die middelen zullen worden besteed. Wellicht is de aankoop van munitie prioritair vooraleer er ruimte is voor langetermijninvesteringen, zoals gevechtsvliegtuigen en drones. Politiek gevoelige discussies zijn niet uit te sluiten.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Macro-econoom Edin Mujagic over Europese wapenwedloop: 'Overheden moeten net stap terugzetten' De versoepeling van de Europese begrotingsregels voor defensie-uitgaven betekent volgens de Nederlandse econoom Edin Mujagic het definitieve einde van budgettaire discipline, met ingrijpende gevolgen. “Als meerdere economische motoren tegelijk beginnen te sputteren, wordt een recessie onvermijdelijk.”
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Trump verdubbelt importheffingen op Canadees staal en aluminium De Amerikaanse president Donald Trump wil de importheffingen op Canadees staal en aluminium verdubbelen tot 50 procent. Dat heeft hij dinsdag aangekondigd op zijn sociaalnetwerksite Truth Social. De nieuwe tarieven worden woensdag al van kracht.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Ex-topbankier wordt premier van Canada op een cruciaal moment: wie is Mark Carney? De 59-jarige econoom Mark Carney wordt de nieuwe leider van de Canadese Liberale Partij en bijgevolg de nieuwe premier van Canada. De ex-gouverneur van de Bank of Canada en de Bank of England volgt Justin Trudeau op, die begin januari aankondigde dat hij een stap opzijzet als partijleider en premier, nadat de druk op zijn positie onhoudbaar was geworden. Carney is een politieke nieuweling, maar spreekt meteen duidelijke taal richting Donald Trump.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Met dank aan Kirgizië: Russische elite koopt volop Duitse luxe-auto’s De export van luxe-auto’s naar Rusland bloeit. Een belangrijke sluipweg loopt langs Kirgizië. Een eenvoudige test laat zien hoe schaamteloos de sancties worden omzeild.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Zes vragen over BlackRock, Trump en de Panamadeal: wat dit betekent voor beleggers BlackRock, ’s werelds grootste vermogensbeheerder, koopt voor 22,8 miljard dollar de havenconcessies aan beide uiteinden van het Panamakanaal van het Hongkongse CK Hutchison. Op papier een commerciële deal, maar onderhuids een geopolitiek krachtspel waar Donald Trump prat op gaat. Waarom moest CK Hutchison weg? Wat betekent dit voor BlackRock? En waarom is deze deal relevant voor beleggers? Zes vragen en antwoorden.
Video | Macro-economie & beleid Video | Macro-economie & beleid Silvia Lenaerts, rector van de TU Eindhoven: ‘We moeten hier geen dingen doen waarmee we makkelijk ingehaald kunnen worden’ De Vlaamse Silvia Lenaerts is een sleutelfiguur in de regio Eindhoven, een van de meest welvarende van Europa. Als rector van de Technische Universiteit Eindhoven moet ze ervoor zorgen dat ASML, Philips en duizenden andere techbedrijven genoeg talent vinden om te blijven groeien.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid EU-lidstaten raken het eens over versterken defensie, ook akkoord over extra steun aan Oekraïne De 27 lidstaten van de Europese Unie hebben donderdag op de extra Europese top een akkoord bereikt over het versterken van de Europese defensie. Ze vragen onder meer aan de Europese Commissie om haar plannen om extra geld in de defensie-industrie te pompen verder uit te werken. Er kwam ook een akkoord over extra steun aan Oekraïne, maar zonder de goedkeuring van Hongarije.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid 26 van de 27 EU-lidstaten bereiken akkoord over extra steun voor Oekraïne De staatshoofden en regeringsleiders van de Europese Unie hebben donderdag op een top in Brussel een akkoord bereikt over verdere steun voor Oekraïne. Dat meldt een Europese bron. De Hongaarse premier Viktor Orban weigerde zich echter aan te sluiten bij het akkoord.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Wie profiteert van de Duitse bazooka van 1.500 miljard euro? De Duitse christen- en sociaaldemocraten laten het strikte begrotingsbeleid varen. Ze willen de volgende tien jaar 1.500 miljard euro nieuwe overheidsschulden maken met investeringen in defensie en infrastructuur. Maar kan dat geld ook effectief uitgegeven worden?
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Aantal ontslagen op hoogste punt in afgelopen vijf jaar In 2024 is 5,64 procent van de contracten van onbepaalde duur onvrijwillig beëindigd - dus op eenzijdig initiatief van de werkgever. Het gaat om het hoogste aandeel in de afgelopen vijf jaar. Dat blijkt donderdag uit een studie van hr-dienstverlener Securex.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Zuhal Demir: ‘Voor het onderwijs wil ik nog een oorlogje voeren’ Met de departementen Onderwijs en Werk heeft minister Zuhal Demir (N-VA) de toekomst van Vlaanderen in handen. Maar beide domeinen staan voor gigantische uitdagingen, als onze regio competitief wil blijven met de wereld. Een gesprek over efficiëntie, de VDAB, STEM-richtingen en de Einsteintelescoop. "We hebben een project nodig dat mensen weer doet dromen."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Is dit een make or break-moment voor Europa? ‘Zonder steun gaat Oekraïne tegen Pasen kopje-onder’ Nu Donald Trump de kant van Rusland gekozen heeft in de Oekraïense oorlog, komen de Europese leiders donderdag bijeen om zich te beraden. Wordt de geopolitieke omwenteling de ultieme stresstest voor de Europese Unie? "Europa heeft nog twee jaar", aldus Steven Van Hecke, Europaspecialist van de KU Leuven.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid ‘Schokkende beslissing’: NMBS passeert Alstom Belgium voor contract van ruim 3 miljard euro De NMBS gunt een megacontract voor honderden AM30-treinstellen aan het Spaanse CAF. Alstom Belgium, lange tijd topfavoriet, grijpt onverwacht naast de bestelling van meer dan 3 miljard euro. Dat zet mogelijk werkgelegenheid bij Alstom in Brugge en Charleroi onder druk.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Von der Leyen wil tot 800 miljard euro vrijmaken voor Europees defensie-offensief Europees Commissievoorzitter heeft dinsdag het plan 'Rearm Europe' ('herbewapen Europa') voorgesteld, waarmee de EU de komende jaren tot 800 miljard euro extra kan mobiliseren voor defensie.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Demir halveert aantal loopbaancheques: strengere limiet vanaf vandaag Vlaams minister van Werk Zuhal Demir (N-VA) beperkt vanaf vandaag het aantal loopbaancheques, zo melden de Mediahuis-kranten. Voortaan worden er maximaal 1.000 per maand toegekend, terwijl er in januari nog 3.782 werden aangevraagd.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Pensioenleeftijd van 66 jaar baart zorgen: ‘Werken is ook een vorm van welzijn’ Uit een recente studie blijkt dat acht op de tien Belgen twijfelen of ze tot hun 66ste kunnen werken. Stephanie Heurterre van Securex en pensioenexpert Steven Vanduffel leggen uit hoe dat komt en wat werkgevers kunnen doen om hun mensen gemotiveerd te houden. "Mensen willen voelen dat hun werk nuttig is."