‘Een overname van NIBC door Argenta lijkt heel onwaarschijnlijk’

Argenta
Patrick Claerhout
Patrick Claerhout redacteur bij Trends

De krant De Tijd bericht dat Argenta kandidaat zou zijn om de Nederlandse bank NIBC over te nemen. Trends-bankenspecialist Patrick Claerhout vindt dat een heel onwaarschijnlijk scenario.

De Tijd schrijft dat Argenta geïnteresseerd is in de Nederlandse bank NIBC. Wat zegt Argenta?

PATRICK CLAERHOUT. “Officieel is de reactie dat de bank geen commentaar geeft op geruchten. Ik had de indruk dat het bericht ook voor hen als een verrassing kwam. Er lijkt in elk geval geen zakenbank gemandateerd om namens Argenta op te treden. Een overname van NIBC door Argenta is volgens mij heel onwaarschijnlijk.”

Waarom is zo’n operatie onwaarschijnlijk?

CLAERHOUT. “Ten eerste heeft Argenta geen traditie of historiek van overnames. Ten tweede zie ik de strategische logica niet echt. NIBC is net als Argenta een retailbank die vooral leeft van rente-inkomsten uit de transformatie van deposito’s in hypotheekleningen. Oké, Argenta zou zijn actieterrein in Nederland kunnen uitbreiden. Daar is de Antwerpse bank al heel actief als kredietverstrekker. Maar de strategie van Argenta is gericht op het versterken van zijn fee-inkomsten, bijvoorbeeld uit de verkoop van beleggings- en verzekeringsproducten, om minder afhankelijk te zijn van de rente-inkomsten. Om de inkomsten te diversifiëren heeft NIBC Argenta weinig te bieden. Ten derde is er de prijs. Volgens De Tijd zou NIBC 1,4 tot 1,6 miljard euro waard zijn. Dat is een bedrag dat ik Argenta, voor een weliswaar winstgevende maar kleine bank, niet zie betalen.”

Veel appetijt voor fusies en overnames

Hoe moet het dan verder in dit dossier?

CLAERHOUT. “Wel, het lijkt me duidelijk dat er zakenbankiers met het dossier van NIBC aan een rondgang bezig zijn. De appetijt bij banken voor fusies en overnames is de voorbije jaren fors gegroeid. Overal in Europa werken banken aan expansie en schaalvergroting. De eigenaar van NIBC, de private-equityreus Blackstone, heeft zijn initiële investering via de uitkering van dividenden en de verkoop van onderdelen al min of meer terugverdiend en wil van dat gunstige klimaat gebruikmaken om NIBC te verkopen. Eerder vermeldde de Nederlandse krant Het Financieele Dagblad drie potentiële kopers: ABN AMRO, Belfius en het Oostenrijkse Bawag. De toekomst zal uitwijzen of het tot een verkoop komt en wie aan het langste eind zal trekken.”

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise