Macro-economie & beleid Pieter Timmermans (VBO): 'Bedrijven zijn in begrotingsopmaak makkelijke prooi’
Macro-economie & beleid Rusland voert verbod in op export van diesel en benzine: 'Veel hangt af van de tijdslijn'
Macro-economie & beleid Hoe migratie echt werkt: ‘90 procent van de migranten komt gewoon legaal het land binnen’
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Ook Open VLD wil nu aanpassing stikstofdecreet Na CD&V heeft nu ook Open VLD kritiek op het stikstofdecreet, dat het samen met N-VA indiende. Dat zeggen parlementsleden Gwendolyn Rutten en Steven Coenegrachts in een interview met De Tijd.
Nieuws Nieuws Begrotingstekort van België loopt op tot 18,5 miljard euro Het begrotingstekort van de federale overheid zal volgend jaar uitkomen op 18,5 miljard euro. Dat blijkt uit een rapport van het Monitoringcomité, een groep ambtenaren die de begroting van dichtbij tegen het licht houdt. De raming is een verslechtering met bijna 2 miljard euro ten opzichte van de voorspelling in juli. In vergelijking met de plannen die de regering bij Europa indiende, moet ze op zoek naar 815 miljoen euro.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Yves Leterme blikt terug, 15 jaar na het uitbreken van de financiële crisis: van de val van Fortis tot een cadeau voor Dehaene “Een bankencrisis managen is moeilijker en complexer dan onderhandelen over een staatshervorming”, zegt oud-premier Yves Leterme. Exclusief voor Trends blikt hij terug op de redding van Fortis en Dexia vijftien jaar geleden.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Yves Leterme: 'Ik moet toegeven dat we Arco, Ethias en de Gemeentelijke Holding de arm omgewrongen hebben' Vijftien jaar na het uitbreken van de financiële crisis blikt toenmalig premier Yves Leterme in een uitgebreid gesprek met Trends in acht etappes terug op die woelige periode. Het grootste drama speelde zich af bij Dexia. Lees een uittreksel.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Ventilus treft ook bedrijven: Skyline raamt schade op 45 miljoen euro De Vlaamse overheid lauwerde Skyline Communications al tweemaal als exportkampioen, maar het West-Vlaamse technologiebedrijf geeft zijn trofeeën terug. Het is bijzonder ontevreden over het gebrek aan communicatie over de nieuwe hoogspanningslijn Ventilus. De ondernemers achter Skyline, de familie Vandenberghe, ramen de schade op 45 miljoen euro.
Opinie | Macro-economie & beleid Opinie | Macro-economie & beleid 'Wil dit land vooruitkomen, dan moet het samenkomen'
Video | Nieuws Video | Nieuws Update VILT: '7.000 van de 8.000 Vlaamse veebedrijven krijgen met dit stikstofdecreet geen nieuwe vergunning' Volgens VILT, het Vlaams Infocentrum voor Land- en Tuinbouw, maakt het voorstel van stikstofdecreet dat N-VA en Open Vld hebben ingediend in het Vlaams Parlement hernieuwingen van vergunningen van Vlaamse veebedrijven onmogelijk. “Ook alle bijhorende bedrijven zoals de veevoedersector, stallenbouw en vleesverwerkers zullen zwaar getroffen worden”, klinkt het.
Opinie | Macro-economie & beleid Opinie | Macro-economie & beleid 'Europa is dogmatisch in zijn klimaatbeleid en kan noch het Amerikaanse ondernemerschap, noch het Chinese industriebeleid verslaan'
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid OPEC+ en de strijd om de olieprijs: ‘Doemscenario van stagflatie dreigt’ De hogere olieprijs wakkert de inflatievrees weer aan. Volgens Ole Hansen, het hoofd grondstoffen bij Saxo Bank, leidt het oliekartel OPEC+ ons met zijn beleid van productieverlagingen zelfs naar stagflatie: een periode van aanhoudend lage groei en galopperende prijzen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Vlaams viceminister-president Bart Somers (Open VLD) wil personeel naar kinderopvang lokken met 100 euro extra jobbonus Open VLD-viceminister-president Bart Somers gooit maandag in een interview met Het Laatste Nieuws een hogere jobbonus op de begrotingstafel van de Vlaamse regering. Zo hoopt de minister meer personeel naar de kinderopvang te krijgen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Waarom China en Xi Jinping de fouten maar blijven opstapelen De almaar meer autocratische regering neemt slechte beslissingen, en dat brengt China’s groeiwonder in ernstige problemen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Update Vlaamse regering maakt waarborg van 250 miljoen euro vrij voor Ineos De Vlaamse regering heeft vrijdag beslist om 250 miljoen euro van de waarborg voor Project One van chemiebedrijf Ineos vrij te maken. Dat bevestigt het kabinet van minister van Economie Jo Brouns.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Antwerpen en Charleroi krijgen onderzoekscentra voor waterstoftechnologie Antwerpen en Charleroi krijgen elk een nieuw onderzoekscentrum voor waterstoftechnologie, met elk een eigen specialisatie. Dat heeft de federale ministerraad vrijdag beslist. Het is de bedoeling de bouw af te ronden in de periode 2026-2027.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: kortere werkweek prijst bedrijven uit de markt Minister van Werk Pierre-Yves Dermagne (PS) wil dat bedrijven experimenteren met een kortere werkweek om te zien welke voordelen dat kan opleveren. Het is meer dan een pre-electoraal voorstel. De PS is allang gewonnen voor een collectieve arbeidsduurvermindering met loonbehoud. Dat dat de concurrentiekracht van de bedrijven aanzienlijk verzwakt en net banen bedreigt, is blijkbaar van secundair belang.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Argentijnse inflatie stijgt tot 124,4 procent: deze landen kennen de grootste geldontwaarding De jaarlijkse inflatie in Argentinië is verder gestegen tot het hoogste niveau in meer dan 30 jaar: 124,4 procent is het leven er in een jaar tijd duurder geworden. Wereldwijd is de officiële inflatie slechts in twee landen hoger.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Agoria: ‘Subsidiewedloop tussen EU-lidstaten moet absoluut stoppen’ Volgens de koepel van Belgische technologiebedrijven Agoria reageert de Europese Commissie te defensief. “We zijn ondertussen meer geld aan het besteden dan het hele budget van de US Inflation Reduction Act”, zegt CEO Bart Steukers.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Europaspecialist Van Hecke (KU Leuven): 'Von der Leyen is slim genoeg om het Europees parlement niet te provoceren' Ursula von der Leyen wil een tweede termijn als Europees commissievoorzitter niet op het spel zetten, zoveel werd duidelijk in haar State of the Union voor het Europees Parlement. Ze wil weer goede maatjes worden met de industriëlen en de boeren, maar grootse plannen bevatte haar toespraak niet. Zo hoort het ook, aldus Steven Van Hecke, Europaspecialist van de KU Leuven.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Steven Vanackere: 'Wij persen een beperkte groep uit tot ze een burn-out hebben' In zijn eerste grote interview sinds hij in 2019 werd benoemd tot directeur van de Nationale Bank sprak Steven Vanackere met Trends onder andere over het verhogen van de werkgelegenheidsgraad en breekt hij een lans voor een betere balans tussen leven en werk. Vanackere is ook ondervoorzitter van de Hoge Raad voor Werkgelegenheid.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Exclusief interview met Steven Vanackere: 'Mannen moeten wat meer in het huishouden doen' “Het kalf is nog niet verdronken. Maar als de volgende regering de noodzakelijke hervormingen opnieuw niet doorvoert, heeft dit land een probleem”, waarschuwt Steven Vanackere, die voor het eerst een groot interview geeft sinds het begin van zijn mandaat bij de Nationale Bank.
Video | Macro-economie & beleid Video | Macro-economie & beleid Kijk live: de laatste State of the Union van Ursula von der Leyen Woensdagochtend om 9 uur houdt Europese Commissie-voorzitter Ursula von der Leyen haar - tot nader order – laatste State of the Union-speech voor het Europees Parlement in Straatsburg. Bekijk de toespraak hier live.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid CD&V wil auto's minder vaak naar de keuring sturen Wagens van minder dan tien jaar oud zouden niet elk jaar naar de keuring moeten. Dat vindt CD&V.
Nieuws Nieuws Ons land leent bijna een miljard euro op korte termijn België heeft 0,975 miljard euro opgehaald op de financiële markten met een veiling van zogenaamde schatkistcertificaten. Voor het kortlopende schuldpapier tot 11 januari moet de schatkist 3,583 procent rente betalen. Dat meldt het Agentschap van de Schuld dinsdag.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid IEA: 'Piek in vraag naar steenkool, olie en aardgas bereikt voor 2030' De vraag naar alle fossiele brandstoffen zal in "de komende jaren" van het huidige decennium zijn piek bereikt hebben. Maar de daling van de vraag naar olie, aardgas en steenkool zal niet snel genoeg zijn om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Dat zegt de topman van het Internationaal Energieagentschap (IEA), Fatih Birol, dinsdag in een opiniestuk in de Britse zakenkrant The Financial Times.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Ministerraad keurt pensioenhervorming goed: dit moet u weten De pensioenbonus wordt opnieuw ingevoerd en telt vanaf 1 juli 2024 mee voor wie met pensioen gaat vanaf 1 januari 2025. Dat laat minister van Pensioenen Karine Lalieux (PS) dinsdag weten nadat de ministerraad het wetsontwerp over de pensioenhervorming vrijdag in eerste lezing goedkeurde.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid VBO over mobiliteit: ‘Fiscaal gunstregime voor bedrijfswagens moet blijven’ VBO-topman Pieter Timmermans en professor Christa Sys, houder van de leerstoel Transport aan de Universiteit Antwerpen, stellen naar aanleiding van de Week van de Mobiliteit vijf prioriteiten voor met het oog op een mobiliteitsplan op lange termijn, waarover de gewesten en de federale regering het eens kunnen worden.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Vlaams mobiliteitsminister Peeters wil komaf maken met 'monopolie' in autokeuringen Vlaams minister van Mobiliteit Lydia Peeters (Open VLD) wil een einde maken aan het monopolie in het landschap van de autokeuringscentra. Die operatie moet de centra performanter en meer klantgericht laten werken. Sectorfederatie GOCA reageert verbaasd, want volgens haar bestaat er vandaag al een vrije markt voor autokeuringen in Vlaanderen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid 10 dingen die u moet weten over de digitale euro: is het zoals bitcoin en wat zijn de gevolgen voor banken? De mogelijke komst van een central bank digital currency naar de eurozone beroert de gemoederen. Wat wil de Europese Centrale Bank (ECB) bereiken met zo’n digitale euro? En wat is het verschil voor de consument met eurobetalingen die nu al elektronisch gebeuren?
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Vlaamse overheid maakt werk van uitstap uit Gimv De Vlaamse overheid heeft zakenbank Rothschild & Co aangesteld om haar belang in investeringsmaatschappij Gimv te koop te zetten. Dat meldt het Vlaamse Departement Financiën en Begroting vrijdag.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid 'Overbruggingskrediet Ineos met de banken is nog niet rond' "De overbruggingskredieten die Ineos nodig heeft van verschillende banken, zijn nog niet rond." Dat is vrijdag te horen na het overleg van de toppolitici met Jim Ratcliffe, de ceo van het chemiebedrijf. "Eens dat rond is, zal Vlaanderen er alles aan doen om de waarborg zo snel mogelijk beschikbaar te maken."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Vlaamse regering schiet duurdere dienstencheques af: 'Dienstencheques helpen inactieven aan een job' Drie werkgeversfederaties uit de dienstenchequesector vragen de inruilwaarde van de dienstencheque met 5 euro op te trekken, maar Vlaams minister van Werk Jo Brouns (cd&v) stelt dat er geen budgettaire marge is voor duurdere dienstencheques. De sector wijst die redenering af: "Dienstencheques helpen werkzoekenden of inactieven aan een baan waar ze tevreden over zijn. Als die uitkeringen wegvallen, levert dat een besparing op voor de begroting."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: Waalse arbeidsdienst Forem kiest voor stilstand De regionale arbeidsbemiddelingsdiensten staan onder toenemende druk om meer vacatures uit te wisselen. De mismatch tussen veel Vlaamse vacatures en een overtal aan Waalse werklozen moet worden weggewerkt. Alleen lijkt de Waalse arbeidsdienst Forem geen haast te maken.
Magazine Magazine Antwerps Havenschepen Annick De Ridder (N-VA): ‘We leven mentaal heel ver van onze industrie’ Nu al is duidelijk welk dossier de Vlaamse regering dit najaar zal beheersen: de zoektocht naar een stikstofdecreet dat rechtszekerheid moet bieden aan toekomstige investeringen in Vlaanderen, zoals de bouw van de ethaankraker van Ineos. Antwerps Havenschepen Annick De Ridder (N-VA) vindt dat de industrie onterecht een doelwit is. “Vergeet niet dat onze industrie goed is voor meer dan de helft van de investeringen in onderzoek en ontwikkeling in Vlaanderen. Je moet het bredere plaatje durven te zien.”
Nieuws Nieuws Nieuw overleg tussen De Croo, Jambon, De Wever en Ineos-topman Ratcliffe Premier Alexander De Croo, Vlaams minister-president Jan Jambon en Antwerps burgemeester Bart De Wever hebben een nieuw gesprek gehad met Ineos-ceo Jim Ratcliffe. Dat is aan Belga bevestigd.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Oppositie en bouwsector furieus na schrapping 6 procent btw voor sloop en heropbouw Aan het lage btw-tarief van 6% voor sloop- en heropbouwwerken komt een einde. De federale regering vond geen akkoord over de verlenging van de maatregel. Een "onverantwoord beleid" volgens Vlaams minister van Begroting en Financiën Matthias Diependaele.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Minister Peeters voorziet 2 miljoen euro voor slimme laadpalen Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Lydia Peeters trekt via het klimaatfonds 2 miljoen euro uit voor een projectoproep voor innovatieve projecten rond laadinfrastructuur. Volgens de Open VLD-minister is het de bedoeling op zoek te gaan naar "slimme laadoplossingen" want een publieke laadpaal past bijvoorbeeld niet altijd in elke stedelijke context en is ook niet voor iedereen de beste oplossing.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De Duitse economie heeft een nieuw wirtschaftswunder nodig Volgens de Duitse federale regering koelt de economie slechts een beetje af, maar Duitse economen waarschuwen voor een structurele zwakte. Het Duitse weekblad Der Spiegel wijdt zijn omslagverhaal aan de haperende Duitse economie. “Misschien moet er eerst een grote Duitse autobouwer failliet gaan, voor we echt wakker schieten.”
Nieuws Nieuws Wankele Chinese vastgoedreus Country Garden vermijdt wanbetaling De Chinese vastgoedontwikkelaar Country Garden Holdings heeft obligatiebeleggers op de valreep hun vergoeding uitbetaald. Het bedrijf heeft zo voorlopig het statuut van wanbetaler vermeden, zo meldt het financiële nieuwsagentschap Bloomberg.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Vlaams minister Bart Somers (Open VLD) plaatst gemeente Haaltert onder verscherpt toezicht Vlaams minister van Binnenlands Bestuur Bart Somers (Open VLD) heeft de Oost-Vlaamse gemeente Haaltert onder verscherpt toezicht gezet na een forensische audit door Audit Vlaanderen. Dat heeft de Open VLD-minister maandag laten weten.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Staatsbon levert schatkist uiteindelijk 21,9 miljard euro op De Belgische staatskas heeft bij de jongste uitgifte van de eenjarige staatsbon 21,896 miljard euro opgehaald. Dat maakte minister van Financiën Vincent Van Peteghem maandagmiddag bekend. "Dat maakt van deze staatsbonuitgifte de meest succesvolle in de Belgische geschiedenis", klinkt het. De minister is tevreden dat zoveel Belgen de weg vonden naar deze veilige investering. "Het toont aan dat de Belgische spaarder op zoek is naar een rendement dat hoger ligt dan wat vandaag door de banken wordt aangeboden op de klassieke spaarboekjes."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Aantal niet-beroepsactieve werkzoekenden in Vlaanderen met 13 procent gestegen in augustus Het aantal werkzoekenden zonder werk in Vlaanderen is in augustus met 13 procent gestegen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar, tot 213.660. Dat blijkt maandag uit cijfers van arbeidsbemiddelaar VDAB.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Iedere werknemer krijgt teller met 'opleidingstegoed' Vanaf vandaag beschikt elke werknemer via het digitale 'Mijn Burgerprofiel' over een overzicht van zijn persoonlijke opleidingstegoed. Het gaat om een digitale teller die in kaart brengt voor welke opleidingsondersteuning men in aanmerking komt. Voorlopig zijn het Vlaams opleidingsverlof en de opleidingscheques opgenomen, later volgen nog andere vormen van loopbaanondersteuning. Volgens minister van Werk Jo Brouns (CD&V) moet het instrument "een extra boost geven aan het levenslang leren in Vlaanderen".
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Een derde minder promotie voor Vlaams toerisme in buurlanden Dit jaar spendeert Toerisme Vlaanderen zowat 800.000 euro om de Vlaamse toeristische sector te promoten in de buurlanden. Dat is 400.000 euro of een derde minder dan de 1,2 miljoen euro in 2019. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams parlementslid Loes Vandromme (CD&V) heeft opgevraagd.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De Croo: 'Ik ben graag premier, maar de dag dat ik stop is ook een mooie dag' Premier Alexander De Croo blikte op de Trends Summer University terug op zijn voorlopige legislatuur als eerste minster. "Ik ben graag premier van België en ik zou het zo opnieuw willen doen, maar de dag dat het over is, zal ook een goede dag zijn."
Opinie | Macro-economie & beleid Opinie | Macro-economie & beleid 'Financiële crises, hoge inflatie, cybercriminaliteit, privacywetgeving en klimaatrampen maken van de financiële sector steeds meer een politieke business'
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Patrick Hennes (algemeen directeur GO! Scholengroep Invento): 'Vlaams onderwijs moet en kan efficiënter' Het Vlaamse onderwijs kampt met een tekort aan leerkrachten, maar moet ook in eigen boezem durven te kijken. De mensen en de middelen kunnen veel efficiënter ingezet worden. Dat zegt Patrick Hennes in Trends Talk op Kanaal Z. Hij is de directeur van de grote Antwerpse GO! Scholengroep Invento. “De tweede en derde graad van het secundair onderwijs tellen heel wat dunbevolkte studierichtingen. Hebben we die nodig? Neen, want we hebben er de leerlingen niet voor.” Hij pleit ook voor een samensmelting van het gemeenschaps-, provinciaal en gemeentelijk onderwijs.