Macro-economie & beleid Guy Verhofstadt en Philippe Close lanceren de Dag van Europa: ‘Meer Europa is de oplossing voor alles’
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Fed laat rente ongewijzigd Ondanks herhaalde oproepen van de Amerikaanse president Donald Trump tot een renteverlaging, houdt de Amerikaanse centrale bank (Fed) de rente stabiel op 4,25 à 4,50 procent.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Gezondheidszorg kampt met vier grote problemen: zonder behandeling stevent België af op een zorginfarct Een krap budget, een tekort aan zorgwerkers en de vergrijzing zetten de gezondheidszorg onder druk. Kraakt het systeem? Zover zijn we nog niet, maar er moeten taboes sneuvelen, zeggen drie insiders. “Dure kankermedicijnen die het leven met twee of drie maanden verlengen: dat is gewoon niet vol te houden.”
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Isabelle Mateos y Lago (BNP Paribas Group): ‘We mogen het Amerikaanse recessiegevaar nog niet te veel dramatiseren’ De jongste groeicijfers tonen dat president Donald Trump de sterke Amerikaanse economie in de gracht kan rijden. "Het is bijzonder jammer hoe de Verenigde Staten zich in de voet schieten, maar we mogen het recessiegevaar nog niet overdrijven", zegt Isabelle Mateos y Lago, hoofdeconome van BNP Paribas.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Zuckerberg voor de rechter: waarom Meta verdient te winnen Op 14 april ging het antitrustproces tegen Meta van start, maar de klacht van de Amerikaanse concurrentiewaakhond FTC is almaar minder overtuigend geworden. Sociale media hebben genoeg problemen. Een gebrek aan concurrentie hoort daar niet bij.
Opinie Opinie De balans: De protesterende magistraten overspelen hun hand De rechters zijn terecht boos wanneer sommige politici beweren dat gerechtelijke uitspraken te vaak partijdig zijn. Maar als magistraten zelf de werking van justitie saboteren omdat ze niet willen weten van de pensioenplannen van de federale regering, vallen ze uit hun rol. Respect voor de scheiding der machten gaat in twee richtingen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Relance met de handrem op: België benut amper EU-miljarden Hoe efficiënt besteedt de Belgische overheid de geplande uitgaven? De cijfers tonen een dubbel beeld. Het investeringsgeld wordt zo goed als volledig uitgegeven. Maar de middelen van het relancefonds van de Europese Commissie worden slechts traag aan het werk gezet.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Koen Schoors (UGent): ‘De wereldhandel is niet meer te redden. Tijd voor iets anders’ Behouden we het systeem van de wereldwijde vrijhandel van de jongste zeventig jaar, of evolueren we naar iets anders? Volgens economieprofessor Koen Schoors (UGent) loopt de globalisering zoals we die kennen op haar einde en komt er iets nieuws. En dat is niet per se een slechte zaak.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Spoorbonden schorten acties op en gaan onderhandelen De spoorbonden die sinds begin dit jaar al 23 keer het werk hebben neergelegd uit protest tegen onder meer de pensioenplannen van de regering-De Wever, gaan hun acties voorlopig opschorten. De bonden gaan akkoord om onderhandelingen op te starten met minister van Pensioenen Jan Jambon en gedurende die onderhandelingsperiode wordt het actieplan van sectorale stakingen opgeschort, klinkt het in een gezamenlijk persbericht van ACOD Spoor, ACV Transcom, VSOA Spoor, OVS en ASTB.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Minister Francken over aankoop Franse pantservoertuigen: 'Hier valt geen lijk uit de kast' Het dossier van de Franse pantservoertuigen betekent niet dat er een lijk van miljarden uit de kast valt. Dat heeft minister van Defensie Theo Francken (N-VA) woensdag benadrukt in de Kamer. Francken gaf toe dat de totale kost van het programma niet van bij het begin bekend was, maar van een bijkomend gat in de begroting is geen sprake, luidt het.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Petra De Sutter wordt rector UGent Oud-vicepremier en Kamerlid Petra De Sutter (Groen) is verkozen tot rector van de UGent. Herwig Reynaert wordt vicerector. In de eerste stemronde behaalden zij een meerderheid in alle vier stemgroepen - professoren (ZAP), assisterend academisch personeel (AAP), administratief en technisch personeel (ATP), en studenten (STU) - zoals vereist door het kiesreglement.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Aanval van Trump op Amerikaanse universiteiten is contraproductief Donald Trump heeft de aanval geopend op de Amerikaanse elite-universiteiten. Dat kan hem en het land zuur opbreken, want uitgerekend de ‘Ivy League’ maakte van de Verenigde Staten het leidende land van de wereld.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Het zwarte gat van de sociale zekerheid: hoe vakbonden en werkgevers de zaken fundamenteel anders zien Enkel met budgettair kunst- en vliegwerk slagen de regeringen erin de sociale zekerheid overeind te houden. De sociale bijdragen van de werkenden volstaan allang niet meer om het stelsel te financieren. Volgens de vakbonden is dat een gevolg van de vele kortingen op de sociale bijdragen. Volgens de werkgevers kan juist een hogere werkzaamheidsgraad en meer responsabilisering het tekort wegwerken.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De digitale euro steekt de kop op: 'Iets heel anders dan blockchain en bitcoin' Als het idee van een digitale euro ooit werkelijkheid wordt, zal het op zijn vroegst over drie of vier jaar zijn. De Europese Centrale Bank zet alleszins sterk in op het project, dat vaak misbegrepen wordt, maar essentieel is voor Europa.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De ideale route naar klimaatneutraliteit: elektrificatie, elektrificatie en dan nog meer elektrificatie Hoe maak je de samenleving en de economie tegen 2050 klimaatneutraal tegen de laagste kostprijs, mét behoud van de industrie, de welvaart en het energiecomfort? VITO-Energyville werkte een tweede versie van een richtinggevend kompas uit. Net zero is haalbaar, maar kost geld en we lopen vertraging op, zegt Pieter Lodewijks, de energie-expert van VITO-Energyville.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Karen Donders (VRT): ‘Als mensen zich ’s avonds in de zetel zetten, is de keuze allang niet meer VRT of VTM’ De openbare omroep VRT onderhandelt over een nieuwe beheersovereenkomst. Het wordt geen gemakkelijke oefening, nu de commerciële zenders in ademnood zitten en steeds meer kijkers de weg vinden naar Netflix en de andere bigtechspelers. Een kleinere VRT is geen oplossing, aldus directielid Karen Donders. "Wij bereiken 90 procent van de Vlamingen. Dat is een heel mooi rendement op het belastinggeld dat naar de VRT gaat."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Argentinië kan weleens een normale economie worden De controversiële Argentijnse president Javier Milei krijgt de steun van het Internationaal Monetair Fonds om zijn land uit het slop te trekken. Als het lukt, is dat een huzarenstukje.
Rechten Rechten Zo wil regering-De Wever de werkloosheidsuitkering hervormen Wie werkloos wordt, zal vanaf januari tot 500 euro bruto meer uitkering krijgen tijdens de eerste drie maanden. Maar na een jaar daalt de werkloosheidsuitkering voor de meeste mensen fors, soms zelfs tot onder het leefloon. Wie na een jaar nog steeds werkloos is en geen kinderen heeft verliest het meest, tenzij hij al lang gewerkt heeft, schrijft Het Laatste Nieuws donderdag.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De nog grotere bullebak: waarom de obligatiemarkt de baas van Trump is De toon van de Amerikaanse president Donald Trump past niet bij een land met een federale overheidsschuld van 37.000 miljard dollar en een netto buitenlandse schuld van 25.000 miljard. Die schulden maken de Verenigde Staten kwetsbaar voor rentestijgingen en beperken de manoeuvreerruimte van Donald Trump. Als de nog grotere bullebak is de internationale obligatiemarkt de baas van Trump.
Immo Immo Hoe minister Melissa Depraetere de woningmarkt in beweging wil krijgen: ‘Het aanbod is te beperkt gebleven’ Een betaalbare woning kopen of huren wordt almaar moeilijker, constateert Vlaams minister van Wonen Melissa Depraetere. Voor haar blijft de ondersteuning van eigendomsverwerving een fundament van het woonbeleid. Met een mix van gerichte maatregelen en bijsturingen wil ze de woningmarkt in beweging krijgen. En het moet snel gaan, want "er is nu al een tekort aan woningen".
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Kan Trump Jerome Powell de laan uitsturen? Donald Trump wil Jerome Powell weg, uit onvrede met het monetaire beleid van de Amerikaanse centrale bank. Maar kán Trump de voorzitter van de Fed wel de laan uitsturen? En wat zijn de gevolgen als Trump de onafhankelijkheid van de Fed ondermijnt?
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Benedikt Franke over de internationale spanningen: ‘J.D. Vance bereikte op een slimme manier zijn doel in Europa’ De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance zette in februari Europa op stelten met een historische speech op de Veiligheidsconferentie van München. Er zat een strategische logica achter die aanval, zegt Benedikt Franke, de CEO van de Veiligheidsconferentie. "De Verenigde Staten willen dat Europa opnieuw voor zichzelf kan zorgen, zodat zij zich met China kunnen bezighouden."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Zevende renteverlaging markeert een regimeverandering bij de ECB De Europese Centrale Bank verlaagt voor de zevende keer de beleidsrente met 25 basispunten, tot 2,25 procent. De focus verschuift van de strijd tegen de inflatie naar steun voor de economie. De regimeshift opent de deur voor nog meer renteverlagingen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Duitse en Belgische overheden krijgen hun geld niet op De Duitse federale overheid maakt honderden miljarden euro’s vrij voor investeringen. Ook de Europese Commissie zwaait met honderden miljarden. Maar die miljarden ook efficiënt besteden, is een ander paar mouwen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid China publiceert hoger dan verwachte groeicijfers en wisselt van handelsgezant in volle tarievenstrijd met VS China heeft een nieuwe internationale handelsgezant benoemd, op een moment dat het verwikkeld is in een invoertarievenstrijd met de Verenigde Staten. Peking herhaalt dat het niet van plan is om in te binden en rapporteert economische groeicijfers die boven de verwachtingen liggen.
Belastingen Belastingen Fiscale regularisatie: 'Boete van 45 procent is zwaar, zeker voor erfgenamen te goeder trouw' De regering-De Wever blaast de fiscale regularisatie nieuw leven in. Sinds 2023 was er geen procedure meer om zwart geld naar België terug te halen, waardoor vermogen vaak vastzat en de fiscus naast belastingen greep. Maar de nieuwe regeling is niet zonder weerhaken. “Het probleem stelt zich vooral bij mensen die een vermogen gekregen hebben via een schenking of erfenis”, zegt Dave van Moppes, medeoprichter van Tuerlinckx Tax Lawyers.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Na de handelstarievensoap van Donald Trump: ‘Het was sowieso tijd voor iets anders dan globalisering’ Heeft het tarievenbombardement van Donald Trump het definitieve einde van de globalisering ingeluid? Zover zal het allicht niet komen, maar een mondiale fragmentatie loert om de hoek, met de bijbehorende lagere groei. Europa zit in de zwakste positie. "Onze interne markt is het enige wat we nog hebben."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid John Hardy (Saxo Bank): ‘Dit is het einde van de naoorlogse financiële orde’ Donald Trump schopt wild om zich heen, maar achter zijn agressieve handelsbeleid schuilt een duidelijke strategie. "De Verenigde Staten willen breken met de naoorlogse financiële orde omdat ze zich dat systeem, dat rust op de Amerikaanse dollar als reservemunt, niet meer kunnen veroorloven", zegt John Hardy, hoofd macrostrategie van Saxo Bank.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Hernieuwbare energie sterft uit in de VS Veel sectoren in de wereld krijgen het hard te verduren door het beleid van Donald Trump. Voor de hernieuwbare energie in de Verenigde Staten dreigt het zelfs een knock-out te worden.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Demir zet het mes in het arbeidsmarktbudget Vlaams minister van Werk Zuhal Demir plant deze legislatuur een hoop besparingen in het arbeidsmarktbeleid. Er is minder geld voor de VDAB, de doelgroepenkorting en de jobbonus verdwijnen, en er wordt gesneden in de loopbaancheques en de opleidingsprogramma’s. Voor een aantal ingrepen hebben de vakbonden en de werkgevers begrip, maar gezien de woelige economische tijden is er ook bezorgdheid.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: Brussels deficit is niet meer onder controle Het begrotingstekort van het Brusselse Gewest stijgt dit jaar naar een recordbedrag van 1,6 miljard euro. Bij ongewijzigd beleid blijft de schuld oplopen tot 322 procent van de inkomsten in 2029. Ondanks die dramatische cijfers is er tien maanden na de verkiezingen nog altijd geen Brusselse regering. Het is blijkbaar wachten tot de banken de kredietkraan verder dichtdraaien.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Frank Vandenbroucke voert een harde strijd tegen roken: ‘We willen een rookvrije generatie in 2040’ Op basis van een plan voor een rookvrije generatie, dat de vorige federale regering nog had aangenomen, heeft minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke een reeks strenge maatregelen genomen om de financiële en fysieke toegankelijkheid van tabak te beperken. Hij lanceert een wetsvoorstel dat een verdere verhoging van de accijnzen en een rookverbod op horecaterrassen omvat.
Nieuws Nieuws Zweedse premier roept op tot Europese kapitaalmarktunie Europa moet actie ondernemen om te voorkomen dat startende technologiebedrijven naar de Verenigde Staten vertrekken, waarschuwt de Zweedse premier Ulf Kristersson. Hij roept op tot een Europese kapitaalmarktunie.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De paradox van het Belgische bedrijfsleven: veel investeringen voor weinig rendement Het doorsnee Belgische bedrijf is een gezapig grazende kaskoe. De cashflow is fraai en de balans is sterk, maar lef en durf zijn schaarse activa. En hoewel de meeste bedrijven voldoende investeren, neemt de productiviteit amper toe. Wat is er aan de hand?
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Duitse partijen CDU/CSU en SPD bereiken regeerakkoord, Merz wordt allicht bondskanselier De toekomstige Duitse regering wil werk maken van een harder migratiebeleid. Het is ook de bedoeling om de minimumlonen op te trekken. Dat heeft CDU-leider Friedrich Merz, die meer dan waarschijnlijk de nieuwe bondskanselier wordt, woensdag duidelijk gemaakt bij de voorstelling van het regeerakkoord.
Nieuws Nieuws Podcast: Trends-hoofdeconoom Daan Killemaes kruipt in het hoofd van Donald Trump Vorige week kondigde Trump ongezien hoge invoerheffingen aan op tal van landen. De beurzen zijn daarop gecrasht en de wereldeconomie was in jaren niet meer zo wankel. In deze extra aflevering van de 7op7-podcast geeft Trends-hoofdeconoom Daan Killemaes de nodige context en duiding. Hij kruipt in het hoofd van Donald Trump op zoek naar de beweegredenen voor de handelsaanval van vorige week. Verder fileert hij de Amerikaanse handelsbalans, doorprikt hij Trumps argumenten en blikt hij vooruit op de gevolgen door de Amerikaanse en wereldeconomie. Trends-redacteur Jef Poortmans stelt de vragen.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Exclusieve enquête: is de Belg bang voor oorlog? Zes op de tien Belgen vrezen voor een derde wereldoorlog. Een meerderheid wil meer investeringen in defensie ten koste van migratie of het staatsapparaat. Eén op de twee Belgen zegt bereid te zijn Amerikaanse producten te boycotten. Er tekent zich een nieuwe wereld van maximale spanning af, die zorgen baart.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Hoe Chinese hacking groter, beter en geniepiger wordt China dringt almaar meer binnen in onze digitale infrastructuur. Het heeft daarvoor een leger slimme mensen ter beschikking, ook in privébedrijven.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Enrico Letta, voormalige Italiaanse premier: ‘Concurrentievermogen blijft het belangrijkste goed voor Europa’ Toen hij in Brussel was, sprak de voormalige Italiaanse premier Enrico Letta met Trends over de belangrijkste problemen waar Europa mee te maken heeft. Zijn overtuigingen en angsten, die verschenen in zijn rapport Much More Than a Market en vervolgens in zijn boek New Ideas for Europe, zijn de afgelopen weken op de proef gesteld.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Peter Van den Bossche (WTO): ‘Hogere invoertarieven hebben nog nooit fabrieken teruggehaald naar eigen land’ Invoertarieven zullen de Amerikanen banen en weelde brengen, volgens de Amerikaanse president Donald Trump. In werkelijkheid dreigen ze de wereld mee te sleuren in een welvaartsvernietigende spiraal, zegt Peter Van den Bossche, rechter bij de Wereldhandelsorganisatie. De gevolgen zijn verregaand, niet alleen economisch. "Handelsconflicten als deze kunnen ontsporen en tot oorlogen leiden."
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid De balans: trucs met de begroting wreken zich altijd De regering-De Wever hoopt de defensie-uitgaven op te trekken zonder de begroting te veel te bezwaren. Onder andere via debudgetteringen en uitgaven die niet echt militair zijn toch mee te tellen voor de NAVO-norm van 2 procent van bbp. Het is echter opletten geblazen met zo’n creatieve begroting. Zeker in economisch onzekere tijden.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Dit is het grof geschut waarmee de EU kan reageren op de Trump-tarieven De Verenigde Staten voeren een handelstarief van 20 procent in op de import van producten uit de Europese Unie. De EU kan voor de eerste keer ooit reageren met haar economische ‘bazooka’ van tegenmaatregelen, het zogeheten antidwanginstrument. Tot de maatregelen behoren tegentarieven ten aanzien van Amerika, een aanval op de dienstensector, het negeren van patenten en uitsluiting bij overheidsaanbestedingen. Kathleen Van Brempt, vicevoorzitter van de commissie Handel in het Europees Parlement, bespreekt de opties.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid U gelooft niet hoe Trump aan die percentages komt Er zit wel degelijk een methode achter de waanzin van de wederkerige tarieven die de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde. Het lijkt gewoon een onzinnige methode, schrijft Financial Times.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid SD Worx: Kmo's plannen minder aanwervingen en meer ontslagen in tweede kwartaal De kmo's plannen minder aanwervingen en meer ontslagen in het tweede kwartaal. Het aantal Belgische kmo's (tot 250 werknemers) met aanwervingsplannen daalt van een op de drie naar ongeveer een kwart, terwijl het aantal kmo's die denken mensen te moeten ontslaan, stijgt tot 15 procent. Dat blijkt donderdag uit de meest recente kmo-bevraging van SD Worx in maart 2025 bij 661 werkgevers.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Trump legt Europese Unie importheffingen op van 20 procent De Verenigde Staten gaan vanaf middernacht 20 procent importtarieven heffen op goederen uit de Europese Unie. Washington legt ook een heffing van 34 procent op aan import uit China, zo blijkt uit een lijst van landen die Trump overliep in zijn langverwachte toespraak op wat hij de voorbije dagen aankondigde als 'Liberation Day'.
Macro-economie & beleid Macro-economie & beleid Elektriciteitsprijzen 12 procent hoger dan in de buurlanden. Zware industrie ‘in overlevingsmodus’ De energieprijzen mogen gedaald zijn, de Belgische industrie kampt nog altijd met een grote energiehandicap, ook ten opzichte van de buurlanden. Investeringen blijven de grote afwezige. "De sluiting van de industrie begint op het ogenblik dat er beslist wordt om niet meer te investeren", zegt Peter Claes, de directeur van Febeliec.