Minderjarigen krijgen geen toegang meer tot ‘koop nu, betaal later’-apps

Beursgang Klarna op Wall Street | Foto: Belga

‘Buy now, pay later’-apps (BNPL) als Klarna zullen voortaan verplicht zijn om minderjarigen niet toe te laten tot hun diensten. “Minderjarigen zullen dus geen kredieten meer kunnen afsluiten. Tot nu toe was het veel te makkelijk om dat wel te doen, ook al is het verboden”, zegt minister van Consumentenbescherming Rob Beenders (Vooruit) maandag.

BNPL-diensten maken het mogelijk om makkelijk een kortlopend krediet af te sluiten bij online aankopen. Maar volgens Beenders was het tot nu dus veel te makkelijk om zo’n krediet af te sluiten, ook voor minderjarigen. Zo kwam vorig jaar een op de vijf personen die een dergelijk krediet afsloten in aanraking met een incassobureau. En bijna een derde was jonger dan 24 jaar. 

“Het is dus echt nodig om de wetgeving aan te passen, waardoor de Klarna’s van deze wereld onder het consumentenkrediet vallen. Op die manier krijgen ze een expliciet verbod om hun diensten aan te bieden aan minderjarigen. Zo bestaat er geen discussie meer als iemand onder de achttien jaar toch nog een krediet op afbetaling kan afsluiten”, zegt minister Beenders. 

Als BNPL-diensten zich niet houden aan het verbod, riskeren ze een boete tot 800.000 euro of 6 procent van hun jaaromzet. “Als de BNPL-diensten zich niet aan die wetgeving houden, zullen we een verificatie-app zoals ItsMe of MyGov verplichten. We geven de Klarna’s van deze wereld nu de kans om zelf actie te ondernemen”, zegt Beenders.

De minister verplicht BNPL-diensten voortaan eveneens om te controleren of iemand die een lening sluit wel kredietwaardig genoeg is. Verder zullen kredieten van kleine bedragen bij de bank ook onder het consumentenkrediet vallen. Ook banken moeten dan dus op voorhand nagaan of een consument wel genoeg budget heeft voor terugbetalingen. Daarnaast zal in het rood gaan niet meer zo vanzelfsprekend zijn. 

Solvabiliteit consumenten

Tot slot krijgen kredietverleners de verplichting om aan consumenten genoeg informatie te geven over het voorkomen van schulden. Zo moet een kredietnemer weten waar hij terechtkan voor een oplossing als het niet lukt om een krediet tijdig af te betalen. 

De maatregel, een gezamenlijk initiatief van ministers Rob Beenders, David Clarinval en Jan Jambon, werd vrijdag goedgekeurd op de jongste ministerraad. “We maken het mogelijk om consumenten, vooral minderjarigen, te beschermen tegen een te zware schuldenlast. Ook garanderen we een transparant aanbod voor consumentenkrediet, dat alle spelers gelijk behandelt”, zegt minister van Economie David Clarinval (MR). 

In de Sudpresse-kranten verduidelijkt Clarinval wel dat banken niet telkens vooraf de solvabiliteit zullen moeten nagaan van consumenten die occasioneel in het rood gaan met stilzwijgend akkoord van de banken. Dergelijke overschrijdingen “vormen geen risico op te zware schuldenlast en zijn een efficiënt middel om onverwachte uitgaven te dekken, dikwijls aan het einde van de maand, voor een paar dagen”.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise