De nv Servarts, die de kunstveilingen in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten organiseert, houdt op 12, 13 en 14 mei haar "grote lenteveiling". Traditioneel betekent dat een kwantitatief - 1371 kavels deze keer - maar ook kwalitatief goed gestoffeerd aanbod. De avondveiling van dinsdag 12 mei lijkt het hoogtepunt te zullen worden. Zo is er bij het vijftigtal oude schilderijen onder meer een "Heilige familie" van David Teniers de Jonge (geschat op 400 à 500.000 frank), een "Allegorie" ui...

De nv Servarts, die de kunstveilingen in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten organiseert, houdt op 12, 13 en 14 mei haar "grote lenteveiling". Traditioneel betekent dat een kwantitatief - 1371 kavels deze keer - maar ook kwalitatief goed gestoffeerd aanbod. De avondveiling van dinsdag 12 mei lijkt het hoogtepunt te zullen worden. Zo is er bij het vijftigtal oude schilderijen onder meer een "Heilige familie" van David Teniers de Jonge (geschat op 400 à 500.000 frank), een "Allegorie" uit het atelier van Pieter Paul Rubens (500 à 700.000 frank), een ensemble van elf panelen uit de 18de-eeuwse Vlaamse school, opgesplitst in 5 loten, allen samen gewaardeerd op 2,15 à 2,75 miljoen frank. Bij de beelden is er een grote stenen "Madonna met Kind" (Frankrijk, 14de eeuw), geraamd op 900.000 tot 1,2 miljoen frank, en het paar allegorieën Spes en Fides van Walter Pompe (Antwerpen, omstreeks 1760-'70), in verguld hout op een driezijdige, gesculpteerde en met goud gehoogde sokkel (1,5 à 2 miljoen frank). Bij de moderne schilderkunst wordt o.a. een werkje van Fernand Khnopff, "Landschap te Fosset" (circa 1890-1895) in zijn fraaie oorspronkelijke lijst aangeboden (5 à 700.000 frank), naast "De Scheldpartij" van Félicien Rops, een tekening in Oost-Indische inkt, opgewerkt met kleuren (7 à 900.000 frank); voorts ook een latere Léon Spilliaert, "Néréide en zeegod" uit 1938 (5 à 600.000 frank), diverse werken van Jakob Smits, twee doeken van Emile Claus, een viertal van Albert Servaes, een "Baadster" van Constant Montald (1 à 1,2 miljoen), drie "studies voor de kapellen van Bastogne" van Fernand Léger (telkens 800.000 à 1 miljoen). Vooral Ensor-liefhebbers moeten zeker gaan kijken: er zijn tekeningen, etsen en schilderijen uit diverse periodes in de ontwikkeling van de kunstenaar. De hoogste richtprijs kleeft aan het doek "Personages devant la mer" van Paul Delvaux: 1,5 à 2 miljoen frank. Om bij de grote getallen te blijven: voor lot 785 (avondveiling 13 mei), een eivormige vaas in oker, groen en geel gedubbeld glas, met olifanten in reliëf, en met (vooral ook) de signatuur van Gallé, verwacht men 2 à 3 miljoen. Naast ander werk van Gallé en van Daum is er diezelfde avond ook erg fraai zilverwerk, Chinese en Japanse vazen, een paar kabinetten, en o.a. ook twee 18de-eeuwse Noord-Nederlandse kasten voor respectievelijk 6 à 800.000 en 800.000 à 1 miljoen frank. De eerste avond, 12 mei, worden ook een vijftigtal werken van hedendaagse Belgische kunstenaars - onder wie Jean-Michel Folon en Roger Somville - verkocht ten voordele van Unicef. De opbrengst gaat naar een actie voor kinderen in Tchad die te lijden hebben van de toenemende woestijnuitbreiding. (R.P.) Kijkdagen van 6 tot 10 mei. Info: Tel. (02) 513.60.80.