De Amerikaanse chipproducent Nvidia gaat mogelijk tot 100 miljard dollar investeren in OpenAI, de ontwikkelaar van ChatGPT. Beide bedrijven hebben een intentieverklaring ondertekend over een “strategische samenwerking” rond artificiële intelligentie. Wat zit daarachter? En is die kruisbestuiving tussen AI-bedrijven wel een gezond marktfenomeen?
De overeenkomst tussen Nvidia en OpenAI werd maandagavond aangekondigd. OpenAI zal AI-datacenters met minstens 10 gigawatt capaciteit bouwen die gebruikmaken van Nvidia-systemen. Ze zijn bedoeld voor “de AI-infrastructuur van de volgende generatie, om de modellen van de nieuwe generatie te trainen en te laten draaien op de weg naar de realisatie van superintelligentie”, luidt het in een persbericht.
De financiering verloopt in fases: zodra het contract wordt getekend, vloeit er eerst 10 miljard dollar naar OpenAI. Nvidia betaalt volledig in cash en krijgt in ruil aandelen van de AI-start-up. Daarna volgen extra tranches, per bijkomende gigawatt aan rekenkracht die operationeel wordt.
‘Volgende stap voorwaarts’
Beleggers reageerden enthousiast: het aandeel Nvidia steeg maandag met 3,9 procent in New York. Sinds begin dit jaar noteert het aandeel al 37 procent hoger. Het schurkt aan tegen een beurswaarde van 4,5 biljoen dollar. OpenAI geldt op zijn beurt als de grootste techstart-up. Volgens Bloomberg onderzoekt het bedrijf een aandelenverkoop die de waarde op 500 miljard dollar zou brengen.
Een belangrijk onderdeel is dat de investering door OpenAI niet gebruikt mag worden om Nvidia-chips te kopen
Quirien Lemey, Decalia
Voorlopig gaat de aankondiging gepaard met veel onzekerheid. Als OpenAI, met steun van Nvidia, inderdaad datacenters bouwt met een capaciteit van 10 gigawatt, dan staat dat gelijk aan het piekverbruik van de stad New York. Het is nog hoogst onzeker of het maximale bedrag zal worden geïnvesteerd. De overeenkomst is op dit moment ook slechts een intentieverklaring. Pas in de komende weken moeten de bedrijven een akkoord bereiken over de details van het contract.
Toch noemt Nvidia-CEO Jensen Huang de samenwerking nu al “de volgende stap voorwaarts – 10 gigawatt om het volgende tijdperk van intelligentie onder stroom te brengen”. Ook OpenAI-topman Sam Altman is zichtbaar tevreden met de investering: “Alles begint met computing“, zei hij. “Rekeninfrastructuur wordt de basis van de toekomstige economie.”
AI-zeepbel?
Altmans enthousiasme sluit aan bij zijn eigen definitie van een zeepbel op de financiële markten: “Er is sprake van een zeepbel als slimme mensen overenthousiast worden over iets waar wel een kern van waarheid in schuilt”, zei hij onlangs in een interview.
De meest kritische analisten trekken steeds vaker parallellen met de dotcomzeepbel van begin jaren 2000. Zij zien in de nieuwe kruisbestuiving tussen de marktleider in AI-hardware en de marktleider in AI-software een nieuw argument voor het mogelijke uiteenspatten van de AI-zeepbel. Soms zijn vergelijkingen met begin jaren 2000 terecht, maar op veel punten zijn er duidelijke verschillen met de omstandigheden van een kwarteeuw geleden.
Lees ook: Is er echt een AI-zeepbel, zoals bij de dotcomcrash?
“Een belangrijk onderdeel is dat de investering door OpenAI niet gebruikt mag worden om Nvidia-chips te kopen. Dat heeft Nvidia al bevestigd aan Harlan Sur, een analist van JP Morgan”, vertelt Quirien Lemey, fondsbeheerder van een technologiefonds bij de private bank Decalia. “Het klopt dus niet, zoals sommige critici vermoedden, dat dit een circulaire deal is waarbij OpenAI daarna rechtstreeks langs de kassa loopt bij Nvidia. Dit is geld om te investeren in energie-infrastructuur.”
Uiteindelijk resulteert de investering in energie-infrastructuur wel in de bouw van datacenters voor het trainen en laten functioneren van AI-modellen. Daar zijn chipaankopen voor nodig, maar die gebeuren niet alleen bij Nvidia. OpenAI is bijvoorbeeld ook klant bij Broadcom.
Diversifiëren
Lemey vindt de zet van Nvidia logisch vanuit een businessperspectief. “Nvidia heeft al eerder geïnvesteerd in kleinere spelers, onder wie het cloudinfrastructuurbedrijf CoreWeave. Nvidia wil het liefst zo veel mogelijk verschillende klanten bedienen, en niet alleen de Googles en Amazons van deze wereld. Ondanks tekorten leverde het eerder ook AI-chips aan Oracle, en dat bedrijf kreeg zo een grote rugwind. De verhouding tussen de beurswaarde en de koers van Oracle is de jongste maanden door het dak gegaan.”
Lemey wijst er verder op dat de OpenAI-aandelen ook lucratief kunnen zijn voor Nvidia, ook al is de precieze structuur van het private bedrijf momenteel hoogst onduidelijk. OpenAI is een non-profitbedrijf, maar wil een poot met winstoogmerk oprichten. Het moet nog duidelijk worden hoe de aandelenstructuur van die nieuwe onderneming er precies zal uitzien. Daarover onderhandelt het met Microsoft, zijn belangrijkste initiële investeerder.
Je kan jouw keuzes op elk moment wijzigen door onderaan de site op "Cookie-instellingen" te klikken."