Waarom zakte Aya Gold & Silver plots zo hard?

*  

Als aandeelhouder van Aya Gold & Silver schrok ik op 24 september van de plotse koersval met meer dan 20 procent. Wat was daar aan de hand?

Er was op dat moment geen operationeel nieuws van Aya Gold & Silver zelf en de zilverprijs zat de voorgaande weken in de lift. Al snel werd duidelijk dat de oorzaak extern moest worden gezocht. De koersdaling kwam er na een rapport van Blue Orca Capital, dat Aya ervan beschuldigde de reserves van zijn Zgounder-mijn in Marokko kunstmatig te hebben opgeblazen en zo de investeerders te hebben misleid.

Het staat elk bedrijf dat om den brode aandelenresearch verkoopt, natuurlijk vrij over een aandeel een negatief rapport te publiceren. Alleen mag dat rapport er niet komen op basis van lasterlijke aantijgingen die niet verifieerbaar zijn. Dat was hier wel het geval. Zgounder is al sinds 2020 in productie en de reserveschattingen zijn al verschillende keren aangepast op basis van nieuwe boorresultaten. Die werden telkens geverifieerd door onafhankelijke derde partijen, zodat van fraude geen sprake kan zijn. Maar het rapport van Blue Orca werd opgepikt door een nieuwssite en het verhaal ging al snel een eigen leven leiden. Dalende koersen onder hoge volumes trokken nog meer verkopers aan, en per saldo ging ongeveer een vijfde van de beurswaarde verloren.

Dat was exact wat Blue Orca probeerde te bereiken, want later bleek dat de groep de week voordien 8 miljoen aandelen had geleend, om short te gaan en dus bij koersdalingen hoge winsten op te strijken. Aya werd in snelheid genomen en kon pas een dag later reageren met een persbericht waarin het alle aantijgingen ontkende. CEO Benoit La Salle kondigde juridische stappen aan tegen Blue Orca.

Dat bedrijf is niet aan zijn proefstuk toe en haalde de voorbije jaren gelijkaardige stunts uit bij andere bedrijven uit de mijnbouwsector. Toch is het in de praktijk moeilijk kwaad opzet aan te tonen. De markt was na de reactie van Aya al grotendeels gerustgesteld, en na één handelsdag was de helft van het verlies al goedgemaakt. De daaropvolgende dagen trok de koers van Aya verder aan in het zog van de stijgende zilverprijs. Het aandeel noteert intussen al weer boven het niveau van voor de shortaanval.

Een belangrijke motie van vertrouwen is dat insiders (management, raad van bestuur en aanverwante strategische aandeelhouders) maar liefst 40 procent van de aandelen in handen hebben. Daarnaast haalde Aya in juni nog meer dan 100 miljoen dollar op via een kapitaaloperatie bij onder meer fondsen en institutionelen die grondige research verrichten vooraleer ze geld investeren. Mocht er sprake zijn van fraude, dan was die al lang aan het licht gekomen.
Aandeelhouders die de koers twee dagen niet bekeken, hebben van de heisa meer dan waarschijnlijk niets gemerkt. Voor anderen kan het wel een les zijn om niet te snel actie te ondernemen op basis van onbevestigde geruchten.

Operationeel ligt Aya op schema om de jaarprognose van 5 tot 5,3 miljoen troyounce zilver te halen. Daarvoor zal de Zgounder-mijn wel een tandje moeten bijsteken, want na de eerste jaarhelft bedraagt de output 2,11 miljoen troyounce. De verwerkingscapaciteit is intussen wel toegenomen naar 3.500 ton per dag, tegenover 3.000 ton in het tweede kwartaal en 2.800 ton in het eerste. Ook de recovery rates of de hoeveelheid zilver die overblijft na raffinage, namen de voorbije kwartalen verder toe. De operationele kasstromen zullen in de tweede jaarhelft eveneens aantrekken. In het tweede kwartaal bedroeg de gemiddelde verkoopprijs nog 33,86 dollar, maar dat cijfer zal nu een stuk hoger liggen.

Later dit jaar wordt de eerste economische studie voor het Boumadine-project gepubliceerd. Dat is poly-metallisch met naast zilver ook goud, koper, lood en zink. Aya blijft koopwaardig met het oog op een organische groei en een aantrekkende zilverprijs.

• HEBT U OOK EEN BELEGGINGSVRAAG?

Elke week behandelen we een actuele vraag van een abonnee. Heeft u ook een beleggingsvraag? Mail die dan naar beleggen@trends.be. Misschien leest u hier dan het antwoord.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise