Pan American Silver boekt fantastische cijfers

Pan American Silver
*  

Pan American Silver noteert tegen 10 keer de ebitda en 16 keer de verwachte kasstroom, in lijn met andere zilverproducenten, maar iets boven het eigen historische gemiddelde.

Pan American Silver (PAAS) kan terugblikken op een recordkwartaal. De gemiddelde verkoopprijs van zilver (39,08 dollar) en goud (3.479 dollar) was in het derde kwartaal 32 en 41 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder. De kans is groot dat die prijzen in het lopende kwartaal nog stijgen, waardoor de omzet en de kasstromen nog hoger zullen gaan.

De overname van MAG Silver werd op 4 september afgerond, wat betekent dat de opbrengsten van de Juanicipio-mijn minder dan een maand hebben bijgedragen aan de kwartaalcijfers. De Mexicaanse mijn is ondergebracht in een joint venture met Fresnillo, waarvan PAAS 44 procent bezit. Juanicipio leverde in het derde kwartaal nog 580.000 troyounce zilver. Dat zal in het vierde kwartaal meer zijn, omdat die mijn nu een heel kwartaal zal worden meegerekend. Juanicipio verhoogde de zilverreserves van de groep met 58 miljoen troyounce. Die bedragen nu 452 miljoen troyounce zilver en 6,3 miljoen troyounce goud.

De producerende activa leverden in het derde kwartaal gezamenlijk 5,5 miljoen troyounce zilver en 183.500 troyounce goud op. De goudproductie was 18 procent lager dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat kan deels worden verklaard door de verkoop van La Arena in Peru en door lagere ertsgehaltes bij Timmins en Minera Florida. PAAS verhoogde wel de productieprognoses voor het hele boekjaar naar 22 tot 22,5 miljoen troyounce, tegenover 20 tot 21 miljoen eerder.

Ook de prognose voor de productiekosten (AISC) werd verlaagd van 16,25 à 18,25 naar 14,5 à 16 dollar per troyounce. De output- en kostenverwachtingen voor goud bleven ongewijzigd. De AISC voor zilver bedroeg in het derde kwartaal 15,43 dollar, tegenover nog 20,9 dollar een jaar eerder. Bij goud was er een stijging tot 1.697 dollar, tegenover 1.516 dollar vorig jaar. Daarmee stegen de marges naar 22,74 dollar per troyounce verkocht zilver en 1.782 dollar voor goud, goed voor een recordomzet van 884,4 miljoen dollar, of bijna een kwart meer dan een jaar eerder.

Ook de vrije kasstroom bereikte met 251,7 miljoen dollar (+67%) een nieuw record. De aangepaste nettowinst kwam uit op 181 miljoen dollar, of 48 dollarcent per aandeel, de helft meer dan een jaar eerder. Volgend jaar moet de zilverproductie oplopen naar minstens 25 miljoen troyounce.

PAAS beschikt ook nog over de Escobal-mijn in Guatemala, die ooit bijna 20 miljoen troyounce zilver per jaar opleverde, bijna de volledige huidige jaarproductie. Door een conflict met de lokale bevolking ligt de mijn al enkele jaren stil. Er loopt een bemiddelingsprocedure. Mocht Escobal weer opstarten, dan wordt dat een gamechanger voor PAAS. Interne groei komt onder meer van Jacobina (Brazilië) en het La Colorada Skarn-project. PAAS overweegt dat in twee fases te ontwikkelen om de kapitaalkosten te beperken. Een nieuwe economische studie volgt in 2026.

De cashpositie bedroeg na het derde kwartaal 910,8 miljoen dollar. Inclusief een ongebruikte kredietfaciliteit van 750 miljoen dollar bedraagt de totale liquiditeit nu bijna 1,7 miljard dollar. De totale schuld bedraagt 857 miljoen dollar, bestaand uit een langetermijndeel van 783 miljoen dollar en een deel leaseschulden. Het kwartaaldividend werd opgetrokken van 12 naar 14 dollarcent per aandeel.

Conclusie

PAAS noteert tegen 10 keer de ebitda en 16 keer de verwachte kasstroom, in lijn met andere zilverproducenten, maar iets boven het eigen historische gemiddelde. Dat impliceert dat de hogere prijzen voor goud en zilver in het vierde kwartaal al grotendeels zijn ingeprijsd. Voorlopig blijven we bij ons advies ‘houden/afwachten’ (rating 2B).

Advies: houden/afwachten
Risico: gemiddeld
Rating: 2B

Koers: 39,49 dollar
Ticker: PAAS US
ISIN-code: CA6979001089
Markt: New York Stock Exchange
Beurskapitalisatie: 16,5 miljard dollar
K/w 2025: 18
Verwachte k/w 2026: 17,5
Koersverschil 12 maanden: +80%
Koersverschil sinds jaarbegin: +96%
Dividendrendement: 1,4%






Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise