Tijd om winst op KBC te verzilveren

KBC © BELGA/AFP via Getty Images

Het is lang geleden dat KBC nog tegen meer dan 1,75 keer de boekwaarde noteerde. Maar dat is eerder een argument om winst te nemen dan nog achter de koers aan te hollen

Traditiegetrouw pakt KBC uit met heel degelijke kwartaalcijfers, die minstens de marktverwachtingen bevestigen. Af en toe zit er een uitzonderlijk sterk kwartaal tussen. Het tweede kwartaal van 2025 was er zo een. De afwijking tegenover de verwachtingen was in het derde kwartaal minder sterk, en dat bleek ook uit de marktreactie. Maar op zich was het opnieuw een heel sterk rapport. De Belgische grootbank boekte net als vorig kwartaal een nettoresultaat van meer dan 1 miljard: 1,002 miljard euro (2,44 euro per aandeel), tegenover 1,018 miljard euro, of 2,50 euro per aandeel, in het vorige kwartaal. De markt had gemiddeld gerekend op 938,4 miljoen euro. In het derde kwartaal van vorig jaar kwam KBC nog uit op 868 miljoen euro (2,14 euro per aandeel). Het nettoresultaat maakt op jaarbasis dus een sprong van 15,4 procent.

Maar steevast pleiten we ervoor om vooral naar de nettorente-inkomsten te kijken. Die zijn de solide basis van de winst bij een financiële instelling. Tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 1,51 miljard euro was het cijfer van 1,527 miljard euro beter dan de kwartalen tijdens het afgelopen jaar (1,509 miljard euro in het vorige kwartaal) en 9,5 procent hoger dan 1,394 miljard euro van het derde kwartaal van 2024. Maar naast het topresultaat voor de nettorente-inkomsten scheerden ook de verzekeringsinkomsten en de nettoprovisie-inkomsten weer hoge toppen.

De dividendinkomsten en de tradingresultaten haalden niet het piekniveau van het voorgaande kwartaal. De kredietportefeuille blijft toenemen in een vergelijkbaar tempo: 2 procent op kwartaalbasis en 8 procent op jaarbasis. Opnieuw kon KBC aantonen dat het zijn exploitatiekosten goed onder controle blijft houden, want die zijn amper gestegen. Opvallend is ook dat de waardeverminderingen op kredieten slechts met 45 miljoen euro netto zijn toegenomen. Dat is aanzienlijk minder dan de 100,9 miljoen euro die analisten gemiddeld hadden verwacht en minder dan de 116 miljoen euro in het voorafgaande kwartaal. Na drie kwartalen in 2025 komt KBC uit op een nettoresultaat van 2,566 miljard euro, of een stijging van 12 procent tegenover de eerste negen maanden van vorig jaar.

Het sterke kwartaal stelt de bedrijfsleiding andermaal in staat om de verwachtingen voor het hele boekjaar op te trekken. Vorig kwartaal stegen de rente-inkomsten van 5,7 naar 5,85 miljard euro. Het management trekt de prognose nu op tot 5,95 miljard euro. De totale opbrengsten zouden met 7,5 procent toenemen (voorheen 7%, daarvoor nog 5,5%). Twee kwartalen geleden besliste het management de kapitaalvereisten wat te milderen, wat meer ruimte schept om overnames te doen, maar ook om de aandeelhouders nog beter te verwennen.

De uitkeringsratio voor het dividend werd opgetrokken tot 50 à 65 procent van de geconsolideerde winst. Er was al de bevestiging dat het gebruikelijke interim-dividend van 1 euro bruto per aandeel zou worden uitbetaald, maar mogelijk volgt een hoger slotdividend dan de voorbije twee jaar (3,15 euro bruto per aandeel), misschien zelfs tot 3,50 euro bruto per aandeel. Het zou de reputatie van KBC als stevige dividendwaarde nog wat meer in de verf zetten.

Conclusie

Er is veel gebeurd met de beurskoers van KBC dit jaar. Niet alleen werd de magische grens van 100 euro doorbroken, ook de piekkoers van 2007 werd overtroffen. KBC blijft topkwaliteit in de Europese banksector. Het is lang geleden dat KBC nog tegen meer dan 1,75 keer de boekwaarde noteerde. Maar dat is eerder een argument om winst te nemen dan nog achter de koers aan te hollen. z


Advies: verkopen
Risico: gemiddeld
Rating: 3B

Koers: 106,25 euro
Ticker: KBC BB
ISIN-code: BE0003565737
Markt: Euronext Brussel
Beurskapitalisatie: 44,37 miljard euro
K/w 2024: 13
Verwachte k/w 2025: 13,5
Koersverschil 12 maanden: +52%
Koersverschil sinds jaarbegin: +43%
Dividendrendement: 5,1%


Het is lang geleden dat KBC nog tegen 1,75 keer de boekwaarde noteerde.

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Expertise