(ABM FN-Dow Jones) De Franse premier François Bayrou heeft de door hem aangevraagde vertrouwensstemming over zijn bezuinigingsplannen in het Franse parlement niet overleefd. Dat bleek maandagavond.
Algemeen werd verwacht dat de Franse premier François Bayrou een door hemzelf aangevraagde vertrouwensstemming zoui verliezen. Bayrou riep op tot de stemming na aanhoudende oppositie tegen zijn bezuinigingsplan van ongeveer 44 miljard euro. Bayrou wil zo het Franse begrotingstekort van 5,8 procent in 2026 terugdringen tot 4,6 procent. Hoewel dat niveau nog steeds ruim boven de overeengekomen 3 procent-norm van de Europese Unie ligt, verzetten de oppositiepartijen zich tegen zowel bezuinigingen als belastingverhogingen.
“De Franse levensverwachting staat op het spel”, zei de Franse premier in zijn laatste toespraak van het parlement, verwijzend naar de te grote staatsschuld van het land. Bayrou zei dat hij de stemming aanvroeg omdat hij het een groter risico vond om zaken op hun beloop te laten zonder dat er iets gebeurt.
Nu Bayrou opstapt, zal de Franse president Emmanuel Macron de Franse vijfde premier in minder dan twee jaar tijd moeten benoemen. Volgens Commerzbank wordt er niet gerekend op een directe marktreactie.
Een vraag is nog of Macron nieuwe verkiezingen zal uitschrijven, om de impasse in het parlement te doorbreken.