OESO verwacht grotere impact importheffingen in 2026

(ABM FN-Dow Jones) De Amerikaanse economie en andere grote economieën zullen dit jaar waarschijnlijk minder scherp vertragen dan eerder verwacht, maar volgend jaar zal de impact van de importheffingen de groei harder raken. Dit bleek dinsdag uit een nieuw kwartaalrapport van OESO.

De Parijse denktank verhoogde de verwachte groei voor de Amerikaanse economie van 1,6 naar 1,8 procent, maar rekent in 2026 nog altijd op een vertraging tot 1,5 procent.

“De groei is iets veerkrachtiger geweest dan we hadden verwacht”, aldus Alvaro Pereira, hoofdeconoom van de OESO. “Maar ondanks die veerkracht vertonen sommige indicatoren tekenen van verzwakking.”

OESO werd dinsdag ook iets positiever over de verwachte groei voor de eurozone in 2025, die werd verhoogd van 1,0 naar 1,2 procent. Voor volgend jaar ging de groei juist omlaag, van 1,2 tot 1,0 procent.

Voor China werden de groeiverwachtingen voor 2025 en 2026 opwaarts bijgesteld, naar respectievelijk 4,9 en 4,4 procent.

Ook de wereldeconomie groeit dit jaar harder dan verwacht, met 3,2 procent in plaats van 2,9 procent. In 2026 zal de mondiale economie nog steeds tot dat niveau vertragen, denkt de OESO.

De denktank verwacht dat de economische vertraging in de tweede helft van dit jaar duidelijker zal zijn dan in de eerste helft, aangezien het stimulerende effect van bedrijven die hun voorraden opbouwden in afwachting van de stijgende importheffingen, afneemt.

De OESO waarschuwde dinsdag dat economieën wereldwijd langzamer zouden kunnen groeien dan voorspeld als er verdere tariefverhogingen worden doorgevoerd of de inflatie weer aantrekt. Een scherpe en plotselinge daling van de aandelenmarkten zou de groei ook kunnen schaden.

De denktank schat dat het effectieve Amerikaanse invoertarief eind augustus gemiddeld uitkwam op 19,5 procent, waar dat half mei nog 15,4 procent was. En de volledige impact van deze heffingen is nog niet voelbaar in de Amerikaanse economie. Men verwacht dan ook dat de inflatie in de VS zal oplopen van 2,7 procent in 2025 naar gemiddeld 3,0 procent volgend jaar.

Toch zal de Federal Reserve zich meer focussen op de zwakke arbeidsmarkt, verwacht de OESO, en dus wordt de rente dit jaar nog één keer verlaagd. Begin volgend jaar volgen nog twee verlagingen, aldus de denktank.

Pereira benadrukte verder dat het belangrijk is dat centrale banken onafhankelijk blijven, omdat ze zo voor een stabielere inflatie kunnen zorgen.

Partner Expertise