(ABM FN) De positieve beursweek in Brussel werd gedomineerd door een aantal verhalen, zoals de farma-aandelen die onder druk kwamen door een decreet van de Amerikaanse president Donald Trump, die nadelig zou zijn voor de sector, maar ook de overnameperikelen tussen Aedifica en Cofinimmo.
Laatstgenoemde vond afgelopen week het overnamebod van Aedifica te laag en verzocht om een verhoging van 4 procent. “Een verhouding van 1,21 aandelen Aedifica per aandeel Cofinimmo zou een solide basis leggen voor een succesvolle combinatie”, concludeerde de overnameprooi.
De gevraagde verhoging kwam niet als een verrassing, aldus KBC Securities, en de bank denkt dat het verstandig zou zijn van Aedifica om akkoord te gaan met een verhoging van “slechts” 4,3 procent, als dit een vijandig overname voorkomt. KBC verhoogde afgelopen week het koersdoel voor Cofinimmo van 72,00 naar 83,00 euro, met handhaving van het koopadvies.
Analisten van Kepler Cheuvreux wezen ook op een bericht in de Belgische financiële krant L’Echo, die de jaarvergadering van Aedifica afgelopen week bijwoonde. Tijdens de bijeenkomst herhaalde CEO Stefaan Gielens van Aedifica het huidige bod, wat volgens hem aantrekkelijk is voor beide bedrijven.
“Op basis van het artikel in L’Echo zou Aedifica haar oorspronkelijke bod, dat als vijandig bod kan worden geclassificeerd, kunnen handhaven. Cofinimmo kan het gevoel hebben dat ze haar verantwoordelijkheid heeft genomen door duidelijk aan te geven waarom ze van mening is dat het bod de onderneming onderwaardeert, aangezien ze de deal ziet als een fusie van gelijken”, aldus Kepler.
Het aandeel Cofinimmo steeg met 1,3 procent op weekbasis op een slot van 78,55 euro op vrijdag, terwijl Aedifica afgelopen week 3,5 procent inleverde. Het aandeel noteerde afgelopen week 3,90 euro per aandeel ex-dividend. Cofinimmo noteert komende week ex-coupon.
Farma-aandelen stonden aan het begin van de week onder druk, vanwege de plannen van Trump om de prijzen van medicijnen fors te verlagen. Zwaargewichten Argenx en UCB trokken daarmee de Bel20 aanvankelijk in het rood.
Volgens Berenberg is het de zoveelste poging om de geneesmiddelenprijzen in de VS te verlagen als onderdeel van het complexe vergoedingennetwerk. Analisten hebben nog veel vragen over de uitvoering van deze plannen, die ze als alarmerend beschouwen.
Het uitvoerend bevel dat Trump afgelopen week tekende, kan de manier waarop Amerikanen medicijnen op recept kopen herstructureren, waarbij ze veel minder afhankelijk zijn van verzekeraars en de zogeheten pharmacy benefit managers (PBM) die onderhandelen over de prijzen, en zelf direct medicijnen betalen. Volgens marktkenners zal het plan van Trump daarom meer de PBM schaden dan de farmaceutische bedrijven zelf, omdat deze tussenpersonen niet langer de hoogte van hun eigen vergoedingen kunnen bepalen.
Die gedachte zorgde op Wall Street aan het begin van de week voor een draai in het sentiment rond de farma-aandelen, die daardoor alsnog wisten te stijgen. Daar profiteerden ook Argenx en UCB van. Op weekbasis wonnen de zwaargewichten 1,7 en 2,7 procent.
Melexis was de grootste stijger afgelopen week in de sterindex met een winst van 10,1 procent. Azelis werd 6,9 procent duurder en de holdings Sofina en GBL wonnen 4,2 en 3,8 procent. D’Ieteren werd 1,6 procent duurder.
D’Ieteren bevestigde afgelopen week de outlook voor 2025. De holding is op weg om een sterke cashgenerator te worden, zo stelde Degroof Petercam woensdag in een rapport. De bank handhaafde het koopadvies voor het aandeel met een 2 euro lager koersdoel van 241 euro. Het aandeel won op weekbasis 1,6 procent.
KBC won 3,7 procent op weekbasis, na de bekendmaking van beter dan verwachte resultaten over het eerste kwartaal en de verwachting dat de inkomsten dit jaar met ten minste 5,5 procent zullen stijgen, met nettorentebaten van ten minste 5,7 miljard euro.
Maar alle ogen waren volgens Kepler Cheuvreux gericht op het dividend en het kapitaalaanwendingsbeleid.
“Vanaf 2025 zullen we een dividend betalen van tussen 50 en 65 procent van ons geconsolideerde resultaat, waarvan 1 euro zal worden uitgekeerd in november als interim-dividend”, liet KBC weten. Voorheen hanteerde de bank een uitkeringsratio van 50 procent of meer. KBC beschouwt een unfloored fully loaded common equity ratio van 13 procent als het minimum.
“Dit geeft veel strategische mogelijkheden”, vindt Kepler, die dit als “een echte positieve verrassing voor de markt” beschouwt.
Syensqo daalde afgelopen week 0,2 procent na het openen van de boeken. Volgens KBC is de waardering van Syensqo “duidelijk” lager dan die van zijn sectorgenoten, waardoor de bank zijn koopaanbeveling met een koersdoel van 105,00 euro bevestigde. Degroof Petercam noemde de korting van het aandeel van meer dan 20 procent “buitensporig”.
In de BelMid steeg Care Property Invest met 2,6 procent na de bekendmaking van cijfers. Het vastgoedbedrijf heeft in het eerste kwartaal de winst conform verwachting zien ontwikkelen en ziet over het hele jaar de winst lichtjes hoger uitkomen.
Tessenderlo leverde op weekbasis juist 2,7 procent in na de ondertekening van een intentieverklaring met Darling Ingredients om hun collageen- en gelatinedivisies samen te voegen in een nieuw bedrijf met de naam Nextida. Het bedrijf kondigde afgelopen week ook een aandeleninkoopprogramma ter waarde van maximaal 31,3 miljoen euro aan.
Galapagos ging 7,4 procent hoger op weekbasis. Het biotechbedrijf heroverweegt de eerder aangekondigde splitsing en zei afgelopen week alle strategische alternatieven voor haar bestaande activiteiten, waaronder celtherapie, te onderzoeken. Als onderdeel van deze strategische update heeft het bestuur Henry Gosebruch benoemd tot CEO van Galapagos. Hij vervangt Paul Stoffels met onmiddellijke ingang. Op 21 april werd Gosebruch al aangesteld tot oprichtend CEO van SpinCo. Toen werd tevens het pensioen van Stoffels als CEO van Galapagos aangekondigd.
Volgens Degroof Petercam komt het nieuws als een verrassing. “We leiden uit dit PR af dat GLPG prioriteit zal geven aan fusies en overnames om zijn celtherapie pijplijn te versterken, deze keer onder leiding van de heer Gosebruch, die tegelijkertijd aan het roer blijft staan van SpinCo.”
De aankondiging van Galapagos betekent dat het aandeel eerder dan voorzien weer koopwaardig is, aldus analisten van Van Lanschot Kempen in gesprek met ABM Financial News. Van Lanschot verwacht dat de korting waartegen Galapagos ten opzichte van de kaspositie noteert de komende periode flink zal afnemen.
Verder was Bpost koploper in de BelMid, met een winst van 13,9 procent op weekbasis, won Proximus op weekbasis 8,9 procent en liet Bekaert 4,0 procent gaan na het openen van de boeken en het knippen van het couponnetje.
Bekaert boekte het afgelopen kwartaal een licht lagere omzet, zoals analisten ook hadden voorzien. Omdat Bekaert er tot dusver in is geslaagd om de impact van de tarieven te beperken, verwacht de groep in 2025 een stabiele omzet en onderliggende EBIT-marge in vergelijking met 2024, “met een gelijkwaardigere verdeling over de eerste en tweede helft van 2025”, aldus het bedrijf. Voorheen rekende Bekaert nog op een marge die minimaal gelijk zou zijn aan die in 2024, aldus KBC Securities.
DEME is het boekjaar 2025 gestart met een hogere omzet en een lichte stijging van het orderboek. Op basis van de “solide prestatie” in het eerste kwartaal bevestigde DEME de outlook voor heel 2025, waarin wordt uitgegaan van een omzet en EBITDA-marge die minstens in lijn liggen met die van 2024. Degroof Petercam was te spreken over de resultaten. Het aandeel daalde toch met een procent op weekbasis.
Shurgard boekte in de eerste drie maanden van 2025 een hogere omzet en EBITDA. Het aandeel verloor ook een procent op weekbasis. Kepler Cheuvreux sprak toch van “opnieuw een sterke” update.
Agfa-Gevaert heeft het eerste kwartaal van 2025 afgesloten met een iets lager dan verwachte omzet, maar ook met een iets kleiner nettoverlies. Agfa verwacht dat de groeimotoren sterk zullen blijven presteren in 2025. “Zoals gewoonlijk wordt om seizoensgebonden redenen een trager begin van het jaar verwacht, gevolgd door een sterkere tweede helft. Deze vooruitzichten zijn gebaseerd op het huidige economische klimaat.”
Agfa-Gevaert verloor na de publicatie van de kwartaalcijfers ruim 3 procent op weekbasis.
Small cap Nyxoah heeft in het eerste kwartaal van 2025 een iets lagere omzet geboekt. De liquide middelen en financiële activa bedroegen 63,0 miljoen euro op 31 maart 2025, vergeleken met 85,6 miljoen euro eind 2024. Het aandeel steeg op weekbasis met 2,2 procent.
Verder steeg Ekopak afgelopen week met meer dan 20 procent op een slot van 7,48 euro op vrijdag. Ekopak heeft 15 miljoen euro opgehaald via een kapitaalverhoging. Een welkome ontwikkeling, reageerde KBC Securities. De kapitaalverhoging en de wijzigingen in het management, waaronder de zoektocht naar een nieuwe CEO en de benoeming van een nieuwe ervaren CFO, illustreren duidelijk de intentie van de nieuwe grootaandeelhouder Alychlo om met een schone lei te beginnen en vormen een eerste stap in het herstellen van het vertrouwen van beleggers, aldus KBC.