(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan maandag per saldo een iets lagere opening tegemoet.
De Amerikaanse importheffingen op staal en aluminium worden vanaf 4 juni verhoogd van 25 naar 50 procent, zo maakte president Donald Trump vrijdagavond bekend. De maatregel is bedoeld om de binnenlandse industrie te helpen winst te maken. De VS is een netto-importeur van staal.
IG voorziet een openingsverlies van 48 punten voor de Duitse DAX en een min van 19 punten voor de Franse CAC 40. De Britse FTSE lijkt wel 10 punten hoger te openen.
De aandelenmarkten in Europa zijn vrijdag overwegend licht hoger geëindigd, wat een voorzichtig einde betekende van een sterke meimaand.
Op maandbasis deden de Stoxx Europe 600 en DAX goede zaken, met winsten van 4 en 6,7 procent. De Duitse beurs bereikte afgelopen week zelfs een nieuw record op ruim 24.000 punten, ondanks de volatiele tariefbewegingen en politieke retoriek, waar marktanalist Naeem Aslam van Zaye Capital Markets onder meer op wees.
Richting het weekend boden gunstige inflatiecijfers uit Spanje en Duitsland wel enige houvast. In Spanje kwam de inflatie in mei uit op 1,9 procent en op maandbasis bleven de consumentenprijzen zelfs stabiel, na een stijging van 0,6 procent in april.
De Duitse consumentenprijzen stegen in mei minder hard dan in de voorgaande maand. op maandbasis kwam de inflatie uit op 0,1 procent, van 0,4 procent in april, en op jaarbasis op 2,1 procent, wat gelijk was aan de maand ervoor. de kerninflatie zwakte licht af, van 2,9 tot 2,8 procent.
Later deze week verschijnen inflatiecijfers uit de eurozone.
Voor de Europese Centrale Bank zou de Duitse inflatie verdere opluchting moeten brengen, volgens econoom Carsten Brzeski van ING, want het proces van geleidelijke desinflatie zet door.
“Hoewel de laatste ontwikkelingen in de handels- en tariefsaga de argumenten voor een pauze volgende week enigszins hebben versterkt, zijn de argumenten voor een renteverlaging veel sterker”, aldus Brzeski, die voor het rentebesluit van de ECB op donderdag rekent op een verlaging van 25 basispunten.
De detailhandelsverkopen in Duitsland zijn in april met 1,1 procent gedaald, nadat ze maart nog stegen met 0,9 procent. De Italiaanse economie groeide in het eerste kwartaal met 0,3 procent.
Bedrijfsnieuws
In Frankfurt deden SAP en Fresenius goede zaken. SAP steeg 1,3 procent en Fresenius won 1,9 procent. Farma was over het algemeen in trek want Qiagen steeg 0,5 procent en Merck KGaA won 0,2 procent. Sartorius leverde evenwel 3,3 procent in.
Zalando kon 2,0 procent bijschrijven en Commerzbank won 0,8 procent, maar Duitse autofabrikanten en halfgeleiderbedrijf Infineon, die last zouden kunnen hebben van een verstoring van de handelsbesprekingen tussen de VS en China, stonden vrijdag onder druk. Infineon daalde 1,2 procent, Porsche verloor 1,0 procent en Volkswagen noteerde 0,5 procent lager.
In Parijs ging Eurofins Scientific aan kop met een winst van 3,2 procent, gevolgd door Hermes dat 1,9 procent won en L’Oréal dat 1,7 procent kon bijschrijven. Sectorgenoot LVMH, een van de sterkhouders in de CAC 40 leverde juist 0,6 procent in en STMicroelectronics verloor 1,9 procent.
De aandelen van hekkensluiter Sanofi daalden met 4,8 procent, terwijl Regeneron Pharmaceuticals ruim 12 procent verloor op Wall Street. Dit nadat de twee bedrijven gemengde resultaten rapporteerden van twee studies voor een medicijn dat ze gezamenlijk ontwikkelen. Sanofi en Regeneron stelden dat kandidaat-medicijn Itepekimab het belangrijkste doel van een Fase 3-studie niet haalde, maar wel de primaire doelstelling in de andere studie. Itepekimab zou mogelijk gebruikt kunnen worden bij astma en COPD.
Ook in Amsterdam stonden de halfgeleiders onder druk, met verliezen van ruim 3 procent voor Besi en ASMI. In Brussel hadden vastgoedaandelen als WDP en Aedifica het lastig en leverde Argenx 1,3 procent in.
Euro STOXX 50 5.366,59 (-0,1%)
STOXX Europe 600 548,67 (+0,1%)
DAX 23.997,48 (+0,3%)
CAC 40 7.751,89 (-0,4%)
FTSE 100 8.772,38 (+0,6%)
SMI 12.227,08 (+0,3%)
AEX 922,93 (-0,1%)
BEL 20 4.502,08 (+0,1%)
FTSE MIB 40.087,40 (+0,3%)
IBEX 35 14.152,20 (+0,3%)
AMERIKAANSE AANDELEN
Wall Street gaat maandag een rode opening tegemoet.
De Amerikaanse beurzen zijn vrijdag een sterke meimaand verdeeld geëindigd. Daarmee kwam er een terughoudend einde aan wat een zeer sterke maand was voor de S&P en Nasdaq, met winsten van ruim 6 en 9 procent. Het was voor de S&P de beste maand sinds eind 2023 en zelfs de beste meimaand sinds 1990.
Wel noteren de indices nog enkele procenten onder de all time highs en houdt intussen de onzekerheid op handelsgebied aan.
Marktkenners spreken inmiddels al over een zogeheten ‘TACO-trade’, een afkorting voor “Trump always chickens out”. Volgens Tom Essaye van Sevens Report lijkt de president inderdaad vaak terug te krabbelen na stevige dreigementen op handelsgebied.
Vrijdag haalde Trump fel uit naar China. Beijing zou zich volgens hem niet aan de afspraken houden en de president heeft daarom geen zin meer om “Mr. Nice Guy” te zijn tegen China.
Zijn minister van financiën Scott Bessent zei donderdagavond al dat de handelsbesprekingen wat lijken vastgelopen. China is intussen bezorgd over het misbruik van exportcontrolemaatregelen door de VS in de halfgeleidersector en andere gerelateerde praktijken. Volgens persbureau Bloomberg overweegt de regering Trump om de beperkingen op de Chinese technologiesector uit te breiden met nieuwe regels voor dochterondernemingen van bedrijven die onder de Amerikaanse beperkingen vallen.
En zo domineerde het handelsnieuws opnieuw de beursweek. Woensdag blokkeerde een Amerikaanse rechter kortstondig de meeste importheffingen die Trump wil opleggen, maar na een beroepsprocedure van het Witte Huis werd de blokkade snel opgeheven.
“Is dit het einde van de tarieven, of betekent het juridische drama van deze week dat ze nog verder omhoog gaan?”, vroegen de economen van de bank zich af. “Al dat gedoe vergroot alleen maar de onzekerheid waarmee bedrijven worden geconfronteerd”, zeiden economen van ING.
Uit een onderzoek van The Conference Board, dat donderdag werd gepubliceerd, maar al voor de nieuwe handelsperikelen werd uitgevoerd, bleek dat 83 procent van de ondervraagde CEO’s een recessie verwacht in de komende 12 tot 18 maanden.
Misschien wel ‘s werelds bekendste topman, Jamie Dimon van JPMorgan Chase, waarschuwde vrijdag op CNBC dat de VS met China moet onderhandelen. Volgens hem is Beijing, in tegenstelling tot wat Trump zegt, niet bang om alle handel met de VS stop te zetten. Dimon bracht onlangs een bezoek aan China.
De juridische onzekerheid en de mogelijkheid van escalatie met handelspartners als China blijven dus drukken op het marktsentiment, volgens beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx.
Verder was er vrijdag aandacht voor de PCE-inflatie en het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
De PCE-kerninflatie, de favoriete maatstaf van de Federal Reserve bij het bepalen van het monetaire beleid, kwam in april op jaarbasis uit op 2,5 procent, tegen 2,7 procent in maart. Het algemene inflatiecijfer was 2,1 procent. De algemene en kerninflatie noteerden op maandbasis op 0,1 procent in april.
“Zowel de Fed als de markt maken zich zorgen dat de importheffingen van president Trump de komende maanden de prijzen flink zullen opdrijven. Dit zal het vermogen van de centrale bank om de economie te ondersteunen beperken als de zwakke gegevens uit de consumentenenquête zich vertalen in veel zwakkere “harde” bestedingsgegevens”, aldus econoom James Knightley van ING.
Het consumentenvertrouwen in de VS bleek in mei echter gestabiliseerd, zo meldde de Universiteit van Michigan, door de opluchting over de Amerikaans-Chinese handelsdeal. Ook de inflatieverwachtingen waren minder hoog dan eerder gedacht. De enquête werd wel afgenomen voor het tarievennieuws van de afgelopen week.
Toch blijft het vertrouwen vrij laag, en hoewel consumenten de outlook voor de economie als niet veel slechter beschouwen dan in april, blijven ze zeer bezorgd over de toekomst, aldus Joanne Hsu van de Universiteit van Michigan.
Tevens werd vrijdag bekend dat de persoonlijke inkomens in april zijn gestegen met 0,8 procent, terwijl de markt rekende op een stijging van 0,3 procent. De persoonlijke bestedingen stegen in lijn met de verwachtingen in april met 0,2 procent.
Een voorlopige Amerikaanse handelsbalans liet voor de maand april een flinke daling van het tekort zien, met 46 procent tot 86,7 miljard dollar.
De inkoopmanagersindex voor de regio Chicago toonde in mei een scherpere krimp dan in de maand ervoor, gezien de daling van 44,6 tot 40,5.
WTI-olie werd vrijdag iets goedkoper op 60,79 dollar per vat, in aanloop naar de OPEC+ bijeenkomst die zaterdag plaatsvond. OPEC+ besloot conform de verwachting om de productie ook in juli verder op te voeren.
Bedrijfsnieuws
Marvell Technology daalde met 5,6 procent. De chipfabrikant boekte het afgelopen kwartaal meer winst, terwijl de omzet met 63 procent steeg tot 1,9 miljard dollar, aangewakkerd door de vraag naar kunstmatige intelligentie. De cijfers waren nipt boven de verwachting, terwijl de outlook aan de voorzichtige kant bleek.
Dell Technologies verloor 2,1 procent, ondanks dat de computer- en softwarefabrikant zijn winstverwachting verhoogde.
Tesla leverde 3,3 procent in. CEO Elon Musk nam vrijdag afscheid als adviseur van Trump bij DOGE.
Costco Wholesale eindigde 3,1 procent hoger. De Amerikaanse retailer rapporteerde een hogere winst en gaf inzicht in de maatregelen die het neemt om de blootstelling aan de handelstarieven te verminderen.
Gap daalde met meer dan 20 procent. De kledingretailer voorspelt een vlakke kwartaalomzet en tot 150 miljoen dollar aan tariefkosten.
Ulta Beauty won bijna 12 procent. De cosmetica- en parfumretailer verhoogde zijn outlook voor het hele jaar en rapporteerde over het afgelopen kwartaal een hoger dan verwachte omzet.
American Eagle Outfitters daalde met 2 procent, nadat de kledingretailer het afgelopen kwartaal verlies leed en de outlook voor het hele jaar introk.
ZScaler won bijna 10 procent. Het cybersecuritybedrijf rapporteerde een hogere kwartaalomzet en verhoogde de outlook voor het hele jaar.
S&P 500 index 5.911,69 (-0,01%)
Dow Jones index 42.270,07 (+0,1%)
Nasdaq Composite 19.113,77 (-0,3%)
AZIE
De Chinese beurzen zijn maandag gesloten. In Japan noteerde de Nikkei vanochtend bijna anderhalf procent in het rood. De inkoopmanagersindex voor de Japanse industrie van S&P Global liet voor mei nog een heel kleine daling zien.
De inkoopmanagersindex van de Chinese overheid voor de industrie verbeterde van 49,0 in april naar 49,5 deze maand. Verder bleef de groei in de dienstensector in mei nagenoeg stabiel op 50,3. In april noteerde de inkoopmanagersindex op 50,4.
Nikkei 225 37.425 (-1,4%)
Shanghai Composite 3.347,49 (slot vrijdag)
Hang Seng 22.778 (-2,2%)
VALUTA
De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,1366. Vrijdagavond noteerde het muntpaar op 1,1354.
USD/JPY Yen 143,53
EUR/USD Euro 1,1366
EUR/JPY Yen 163,14
MACRO-AGENDA:
00:00 Chinese beurzen gesloten
02:30 Inkoopmanagersindex industrie – Mei (Jap)
06:30 Omzet detailhandel – April (NL)
09:00 Inkoopmanagersindex industrie – Mei (NL)
09:15 Inkoopmanagersindex industrie – Mei def. (Spa)
09:45 Inkoopmanagersindex industrie – Mei def. (Ita)
09:50 Inkoopmanagersindex industrie – Mei def. (Fra)
09:55 Inkoopmanagersindex industrie – Mei def. (Dld)
10:00 Inkoopmanagersindex industrie – Mei def. (eur)
15:45 Inkoopmanagersindex industrie S&P – Mei def. (VS)
16:00 Inkoopmanagersindex industrie ISM – Mei def. (VS)
16:00 Bouwuitgaven – April (VS)
BEDRIJFSNIEUWS:
13:00 Campbell’s – Cijfers derde kwartaal (VS)