Europese beurzen openen in het rood

(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan woensdag een rode opening tegemoet, op de laatste handelsdag van 2025.

IG voorziet een openingsverlies van 30 punten voor de Franse CAC 40. De Britse FTSE lijkt 21 punten in het rood te zullen openen. Deze beurzen zullen vandaag na een halve handelsdag sluiten.

De Duitse beurs blijft vandaag gesloten, net als de beurzen in Milaan en Zürich.

Het belooft een rustige dag te worden, met een mager gevulde agenda.

Dinsdag sloten de Europese beurzen in het groen met een nieuw record voor de Stoxx Europe 600 index. Die sloot 0,6 procent hoger op 592,78 punten.

Dinsdag kwam er vooral steun van de mijnbouw- en defensie-aandelen. Verder was het wachten op de notulen die de Amerikaanse Federal Reserve later op de avond zou publiceren.

Na een aantal dagen van sterke stijgingen, corrigeerden de prijzen voor goud, zilver, palladium en platina maandag sterk. Vandaag laten de meeste van deze edelmetalen een herstel zien. Dat geldt vooral voor de zilverprijs die met een stijging van ruim 9 procent alweer boven de 77 dollar noteert.

Stijgers en dalers

In Frankfurt wonnen Infineon en Rheinmetall 2,7 en 2,3 procent. Veel dalers waren er niet en was het grootste verlies voor BMW dat 0,4 procent moest inleveren.

In Parijs ging de dagwinst naar Societe Generale met een winst van 2,1 procent, gevolgd door Airbus dat 1,5 procent kon bijschrijven.

In Londen gingen de mijnbouwers aan de leiding. Zo won Glencore 2,9 procent, Anglo American 2,4 procent en Fresnillo zelfs 6,0 procent.

In Amsterdam wonnen ASML en ABN AMRO 1,3 en 1,1 procent.

In Brussel noteerden bijna alle aandelen in het groen, onder aanvoering van Syensqo dat 1,2 procent won.

AMERIKAANSE AANDELEN

Wall Street gaat woensdag een lagere opening tegemoet, na een lichtrode sessie op dinsdag.

De S&P 500 sloot 0,1 procent lager op 6.896,24 punten, de Nasdaq verloor 0,2 procent op 23.419,08 punten en de Dow Jones daalde eveneens 0,2 procent naar 48.367,06 punten.

De macro-economische agenda was dun. De huizenprijzen in de grootste Amerikaanse steden bleken opnieuw te zijn gestegen. De economische activiteit in de regio Chicago kromp in december in een lager tempo. De inkoopmanagersindex steeg van 36,3 in november naar 43,5 in december.

Verder was het wachten op de notulen die de Amerikaanse Federal Reserve over de laatste monetaire beleidsvergadering van de centrale bank waarbij de rente met 25 basispunten werd verlaagd. En die beslissing bleek toch wel wat controversiëler dan gedacht.

De notulen van de laatste Federal Reserve-vergadering, waarbij de rente met 25 basispunten werd verlaagd, onthulden een flinke verdeeldheid binnen de centrale bank. “Enkele van degenen die voor een verlaging stemden, gaven aan dat de beslissing een delicate afweging was of dat ze er ook voor hadden kunnen kiezen om de streefband ongewijzigd te laten,” aldus de notulen die een dag eerder dan gebruikelijk werden gepubliceerd vanwege de nieuwjaarsvakantie.

De functionarissen waren verdeeld over de noodzaak om de arbeidsmarkt te ondersteunen tegenover zorgen over inflatie. Ze spraken vertrouwen uit dat de economie in een gematigd tempo zou blijven groeien, maar zagen neerwaartse risico’s voor de werkgelegenheid en opwaartse risico’s voor inflatie.

De meeste gegevens bevatten echter een belangrijke kanttekening: de rapporten lopen achter omdat overheidsinstanties gegevens verzamelen uit de periode van de shutdown. Zelfs recentere rapporten worden met voorzichtigheid beoordeeld vanwege ontbrekende gegevens. 

De markten verwachten dan ook dat de Fed de komende vergaderingen de rente ongewijzigd laat.

Stijgers en dalers

Meta Platforms steeg met 1,1 procent na bekendmaking van de overname van de in Singapore gevestigde AI-startup Manus voor meer dan 2 miljard dollar. De startup werd opgericht door Chinese ondernemers, meldde The Wall Street Journal.

Tesla daalde met 1,2procent na de daling van 3,3 procent een dag eerder. De fabrikant van elektrische voertuigen publiceerde schattingen voor de leveringen in het vierde kwartaal die somberder waren dan de verwachtingen van Wall Street.

Newmont steeg met 2,1 procent. De grootste goudproducent ter wereld profiteerde van een stijging van de goudprijs. Concurrent Freeport-McMoRan daalde daarentegen met 0,1 procent.

Boeing steeg met 0,6 procent na het binnenhalen van een contract ter waarde van maximaal 8,58 miljard dollar van de Amerikaanse luchtmacht voor de bouw van gevechtsvliegtuigen voor de Israëlische luchtmacht.

AZIE

De Aziatische beurzen noteerden woensdag verdeeld, maar grote koersuitslagen bleven beperkt. 

Nikkei 225                   50.339( slotstand 30-12)

Shanghai Composite     3.970 (+0,1%)

Hang Seng                  25.630 (-0,9%)

VALUTA

De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,1734. Dinsdagavond handelde het muntpaar op 1,1746.

USD/JPY Yen    156,63

EUR/USD Euro  1,1734

EUR/JPY Yen    183,81

MACRO-AGENDA:

00:00 Europese beurzen eerder gesloten op Oudjaarsdag (Duitsland helemaal dicht)

03:30 Inkoopmanagersindex industrie en diensten – December (Chi)

13:00 Hypotheekaanvragen – Wekelijks (VS)

14:30 Steunaanvragen – Wekelijks (VS)

15:30 Wall Street regulier open

15:45 Inkoopmanagersindex Chicago – December (VS)

16:30 Olievoorraden – Wekelijks (VS)

Partner Expertise