Farma krijgt klappen op de beurs terwijl de sector in woelige tijden als deze net een veilig onderkomen zou moeten bieden. Gek genoeg biedt dat kansen voor de komende periode.
Farma-aandelen en de bredere gezondheidszorgsector gelden van oudsher als meer defensieve beurssectoren. Maar beleggers die, opgeschrikt door het tumult van de jongste maanden, toevlucht zochten in dat defensieve hoekje op de beurs, hebben daar niet veel deugd van gehad.

Sinds de recente bodem begin april is de Amerikaanse farmasector stevig achtergebleven op de bredere beurs.
De reden voor die achterstand is politiek. De benoeming van Robert F. Kennedy Jr. als Amerikaanse minister van Volksgezondheid speelt de sector parten. RFK is op zijn zachtst gezegd niet de grootste fan van farmabedrijven.
Daarnaast heeft Donald Trump zelf meermaals gezegd dat hij de prijzen van geneesmiddelen drastisch naar beneden wil halen. Dat zet een extra domper op het farmasentiment. Voeg daar nog mogelijke invoertarieven op geneesmiddelen en medische apparatuur aan toe en de begrafenissfeer is compleet.
Die neerslachtigheid drukt de waarderingen, wat voor beleggers dan weer voor kansen zorgt.

Volgens Morningstar noteert de Amerikaanse farma en gezondheidszorg tegen de laagste waarderingen sinds lang.

Als een van de meer ervaren en deskundige beleggers in die sectoren, ziet ook Janus Henderson er op dit moment veel potentieel in. Een eerste reden is de enorme groei van het aantal medicijnen die door de toezichthouders zijn goedgekeurd.

Met die groei stijgt ook het aantal blockbusters – geneesmiddelen die jaarlijks meer dan 1 miljard dollar opbrengen – jaar na jaar.

En ook al heeft farma het momenteel even lastig door de specifieke omstandigheden, het defensieve karakter uit het verleden blijft voldoende robuust staan.

Tegelijk zijn de klinische en commerciële risico’s stekelig genoeg waardoor actief en gespreid beleggen in farma en biotech een must is.

Op individuele basis staan biotechbedrijven dan weer op de hoogste sport van de volatiliteitsladder. Een pak hoger dan software en halfgeleiders.

Wegens de onzekerheid rond de sector verkiezen de beheerders bij Janus bedrijven die aan het einde van de klinische of begin van de commerciële ontwikkeling zitten. Heel jonge groeiers zijn momenteel te mijden, klinkt het.