'We moeten, naar Duits voorbeeld, dringend werk maken van een beleid dat geschoolde migranten aantrekt, of het mensentekort op de arbeidsmarkt raakt nog moeilijker opgelost dan ons begrotingstekort.' Dat zegt Daan Killemaes, hoofdredacteur van Trends.
Nu het einde van het jaar nadert, selecteert Trends de artikels die in 2018 het meest in de smaak vielen bij de lezers. In dit dubbelinterview uit september met Marc Raisière, de Waalse CEO van de staatsbank Belfius, en de Vlaamse serieondernemer Marc Coucke, werden enkele opmerkelijke citaten opgetekend.
Na negen overnames in drie jaar en meer dan een verzesvoudiging van de omzet is de uitzendgroep House of HR klaar voor een nieuwe verkoop. Maar co-oprichtster en minderheidsaandeelhouder Conny Vandendriessche is nu vooral met andere zaken bezig.
De nachtelijke sluiting van de snelwegparking langs de E40 in Jabbeke stuit bij de transportsector op onbegrip. Volgens Lode Verkinderen, de topman van de sectororganisatie Transport en Logistiek Vlaanderen, moet de overheid zorgen voor veilige parkings.
KBC Groep bleef na de bankencrisis over als enige grootbank in Belgische handen, al was een flinke scheut overheidssteun nodig. "Zonder aandeelhouderssyndicaat waren we vandaag geen zelfstandige groep meer", zegt Philippe Vlerick, de ondervoorzitter van KBC Groep en de voorzitter van het verbond van referentieaandeelhouders, in een exclusief interview over de familiale banden.
Nu het einde van het jaar nadert, selecteert Trends de artikels die in 2018 het meest in de smaak vielen bij de lezers. Afscheidnemend CEO Jean-Pierre Clamadieu transformeerde het chemiebedrijf Solvay de voorbije zeven jaar tot een wereldtopper in hoogwaardige kunststoffen. Voor Trends maakte hij in september de balans op.
Trends liep een dag in het spoor van Jean-Pierre Clamadieu, een dag die in het teken stond van de publicatie van de halfjaarresultaten van de chemiegroep.
'Het valt op dat Duitsland kiest voor niet-Europese immigratie in plaats van intra-Europese immigratie. Dat is bijzonder jammer. In Frankrijk, Italië, Spanje en Griekenland is de werkloosheid in verhouding drie tot zes maal hoger dan in Duitsland.' Dat zeg Marc De Vos, directeur van de denktank Itinera en docent aan de UGent.
De financiële crisis heeft tien jaar geleden wereldwijd gapende wonden geslagen. Die zijn stilaan dichtgegroeid. Wat overblijft zijn de economische littekens.
Dankzij een liquiditeitslijn voor dollars tussen Amerika en Europa donderde de Europese banksector in 2008 niet in de afgrond. "Zonder die swap lines was de crisis helemaal anders uitgedraaid", zegt de Britse historicus Adam Tooze.
'Het idee dat de periode van kwantitatieve monetaire versoepeling tijdelijk is, zou weleens een grote hersenschim kunnen zijn.' Dat zegt Jef Vuchelen, professor emeritus economie aan de VUB.
Trends vroeg vijf ondernemers en bedrijfsleiders hoe zij terugblikken op hun schoolcarrière. Was hun diploma bepalend voor hun loopbaan? En wat vinden ze belangrijker: kennis of ervaring?
Fruit eten is gezond, maar lang niet iedereen doet dat. Het jonge bedrijf Gingerwald probeert er met fruitshots iets aan te doen, terwijl Delhaize inzet op een 'fruitverslaving'.
Het eerste bedrijfje van Zhong Xu en Jan Hollez, Posios, zit goed verankerd bij Lightspeed. Innerlijke rust heeft het Gentse duo daarmee niet gevonden: "Van niets iets maken, daar genieten wij van". En dus bedachten ze Deliverect.
Volgens Saskia Van Uffelen, de topvrouw van Ericsson Belux, wordt de kracht van hiërarchisch management overschat. Van Uffelen houdt van watersporten, praktische boeken en rondhangen met de kinderen.
Dat de Griekse crisis niet leidde tot het einde van de euro, is mee te danken aan de vaste hand van de Nederlandse politicus Jeroen Dijsselbloem, de toenmalige voorzitter van de Eurogroep. Dankzij hem worden banken niet langer gered met belastinggeld. "Wat we verkochten als de redding van de spaarder, was in feite de redding van de aandeelhouder."
De oprichters van Jules & Fils geloven niet in smartwatches. Ze brengen het klassieke horloge terug. Gauthier Vandeputte en zijn broer Arnaud hebben grote ambities om een gevestigde waarde te worden.
De Oost-Vlaamse ondernemer Stefan Van Overbeke heeft internationale ambities met zijn boodschappendienst Beedrop. Tegen begin volgend jaar wil hij zijn gratis leveringsdienst invoeren in heel Vlaanderen en ook in Nederland voet aan wal zetten.
Twee vrouwelijke topmanagers gaven hun baan op om samen het handtassenmerk Kaai op te richten. Ze mikken op vrouwen die werk en privé beter willen combineren.
Bestuurders van vzw's kunnen bij zware fouten of wettelijke inbreuken voortaan strenger worden aangepakt. De aansprakelijkheid bij een faillissement werd recent al aangescherpt. Advocaat Dirk Van Gerven pleit voor professionalisering.
Afgelopen weekend vond het eerste Belgische Mannenfestival plaats. Het sluit aan bij een trend: steeds meer mannen voelen behoefte met elkaar in gesprek te gaan over mannelijkheid. 'Mannen die zich goed in hun vel voelen: daar worden ook vrouwen, en de hele maatschappij, beter van.'
Wellicht vanaf 2019 kunnen ook werknemers zonder groepsverzekering via hun werkgever beginnen te sparen voor een aanvullend pensioen. Die maatregel komt boven op de extra mogelijkheden voor het individuele pensioensparen.
Heel wat vennootschappen hebben eind vorig jaar nog snel aandelen verkocht om een belasting op de meerwaarde te vermijden. Is dat geld via gespecialiseerde fondsen voor ondernemers teruggevloeid naar de beurs?
'Bij de laatste federale begrotingsronde van eind juli nam de regering voor 150 miljoen euro fraudemaatregelen. Het is de klassieke laatste stoplap voor de begroting. Maar dat is niet erg: dan moet er eindelijk eens wat pressie komen.' Dat zegt Karel Anthonissen, gewestelijk directeur BBI.