Ad Van Tiggelen (ING): “2011 kan jaar van de waarheid worden”

Natuurlijk is de echte tragedie van de eurozone dat er op het niveau van de hele zone helemaal geen acute begrotingsproblemen zijn! Het begrotingstekort voor de hele eurozone kwam vorig jaar uit op 6%, veel lager dan dat van de Verenigde Staten of het Verenigd Koninkrijk. En de totale schuld van de landen van de eurozone bedraagt in verhouding tot het bbp ‘slechts’ 85%, wat in vergelijking met andere ontwikkelde landen niet al te zorgwekkend is. Het probleem is dat de begrotingscapaciteit niet efficiënt over de lidstaten is verdeeld. Dit zal de komende jaren moeten worden gecorrigeerd als de eurozone in haar huidige vorm wil overleven.

Ad Van Tiggelen (ING): “In dit verband kan 2011 het jaar van de waarheid worden, aangezien de kiezers er op een of andere manier van moeten worden overtuigd dat het huidige optreden van de EU, de ECB en het IMF op de lange termijn rationeel is. Als ze die boodschap niet (willen) begrijpen, kunnen ze de zaken in eigen hand nemen door de komende jaren op politici te stemmen die tegen de euro en tegen bezuinigingsmaatregelen zijn. Politici kopen nu tijd om deze boodschap over te brengen en aan te dringen op de grootschalige verkoop van Griekse staatseigendommen.”

Ook kopen ze tijd om ervoor te zorgen dat een mogelijke herstructurering van de schulden of zelfs een faillissement van Griekenland zal plaatsvinden op een wijze die de risico’s zo veel mogelijk beperkt.

Van Tiggelen: “Dit alles betekent dat de eurocrisis voor beleggers nog wel enige tijd een risico zal blijven vormen. Dat is jammer, want er is op dit moment veel te zeggen voor Europese aandelen, zeker in vergelijking met het veilige, maar lage rendement van 3% op Duitse bunds. Aandelen zijn behoorlijk goedkoop, leveren aantrekkelijke dividenden op en de bedrijven hebben gezonde balansen. Dit gezegd zijnde, rechtvaardigt de onzekerheid rond de euro in zekere mate de lager dan ‘normale’ waarderingen, vooral voor meer op de binnenlandse markt georiënteerde bedrijven.”

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content