De fiscus kan voortaan feiten belasten die in de realiteit niet bestaan
vrijdag 03 februari 2012 om 11u02
De fiscale adviseurs wrijven zich vergenoegd in de handen. De regering heeft een nieuwe antimisbruikmaatregel in de maak die tot heel wat juridische discussies zal leiden. Zo dreigt de versterkte strijd tegen de belastingfraude een maat voor niets te worden.
Na een aanbeveling van de parlementaire onderzoekscommissie werkte het kernkabinet een aanpassing van artikel 344 in het Wetboek van Inkomstenbelasting uit. Het Hof van Cassatie had de oude antimisbruikmaatregel namelijk volledig uitgehold. Volgens uitspraken van deze rechtbank mag een belastingplichtige louter en alleen om fiscale motieven constructies opzetten, op voorwaarde dat zij beantwoorden aan de economische realiteit. In de praktijk was het voor de fiscus echter zeer moeilijk om het tegendeel te bewijzen.
Daarom pleitte de administratie al lang voor een nieuwe formulering. Oorspronkelijk was het de bedoeling de bestaande tekst uit het btw-wetboek - opgesteld door de Europese Commissie - over te nemen. Hier wordt elk fiscaal voordeel dat indruist tegen de doelstelling van de wet als misbruik bestempeld. Na lang discussiëren toverde de regering een ander konijn uit haar hoed. Voortaan moet de belastingplichtige het bewijs leveren dat zijn constructie niet enkel voor belastingontwijking is opgezet. De fiscus kan met andere woorden feiten belasten die in de realiteit niet bestaan. Dat is in strijd met het legaliteitsbeginsel dat stelt dat geen straf mogelijk is zonder concrete bepaling in de wet.
Als het parlement dit wetsontwerp goedkeurt, verliest de belastingplichtige zijn vrije keuze van de minst belastbare weg. Elke vorm van fiscale planning wordt dan in de kiem gesmoord. Nochtans beschikt de fiscus al over een heel arsenaal aan middelen tegen illegale belastingontduiking. Het volstaat om al deze maatregelen in een rondzendbrief op een rijtje te zetten, zoals onlangs gebeurd is om misbruiken van de notionele-intrestaftrek tegen te gaan. Zo'n aanpak zal mogelijke fraudeurs veel meer afschrikken dan een algemene bepaling in de wetgeving die toch niet haalbaar is. Bovendien evolueert de rechtspraak mee met de tijdgeest. Zo heeft het Hof van Cassatie in een arrest van 10 juni 2010 de interpretatie van de huidige antimisbruikbepaling nieuw leven ingeblazen, zodat de fiscus toch nog legale constructies kan verwerpen als ze te kunstmatig blijken te zijn.
Nochtans spreekt vicepremier en minister van Financiën Steven Vanackere (CD&V) over een regelrechte revolutie. De minister kon het ook niet laten op de radio laatdunkend te doen over een advocaat die eerst had meegeschreven aan de tekst en daarna kritiek op het wetsontwerp uit om zijn vermogende klanten te paaien. Deze uitval naar professor Axel Haelterman (KU Leuven), extern adviseur tijdens de regeringsonderhandelingen, wijst op het feit dat de christendemocraten en liberalen zich hebben laten ringeloren door de socialisten.
Natuurlijk moet een democratisch land over een billijk belastingstelsel beschikken dat gesteund is op draagkracht en gelijkheid. In die zin is een algemene antimisbruikbepaling in de wetgeving nuttig, maar dat artikel bestaat al. Door telkens de tekst te veranderen, groeit enkel de rechtsonzekerheid. Nu roept de regering zo hard ze kan om potentiële fraudeurs af te schrikken. Holle woorden brengen geen zoden aan de dijk, maar leiden tot nog meer juridische geschillen - tot jolijt van de vet betaalde belastingconsulenten. De overheid kan beter duidelijke rondzendbrieven schrijven en de fiscale interpretatie van elke constructie vooraf in een overeenkomst met de belastingplichtige gieten dan de wet te wijzigen telkens het haar uitkomt. Dat verhoogt enkel de kans op averij voor een schip dat al aan het zinken is.
Reacties
Ook in dit zoveelste artikel is te lezen dat de christendemocraten en liberalen (zijnde de gekende bende anti-vlamingen en Vlamingen-verraders) zich voor de zoveelste keer weer eens hebben laten ringeloren door de socialisten ! Dat is nog maar eens het zoveelste bewijs dat deze kunst & vliegwerk-flut-regering noch reden noch recht van bestaan heeft en beter nog vandaag dan morgen valt want deze criminele stropersbende met de supercorrupte PS aan de leiding zal dit land binnen de kortste tijd helemaal kapot maken !
Ik pas het stelsel van misbruik reeds jaren toe met zeer veel succes. Heel wat fiscalisten die nu kraaien hebben zich vele malen akkoord verklaard op basis van art 1§10 W.BTW, bijhorende circulaire én aanhoudende positieve Europese recbtspraak. Meer zelfs, men durft niet tot een rechter gaan en een precedent schapen iznake oa managementvennootschappen. Indien er een kunstmatig karakter is (o.a. te bepalen adhv persoonlijke en andere banden, onzelfstandig karakter, ondeelbaarheid van de prestatie enz...) dat indruist tegen doelstellingen BTW (oa neutraliteit: meer aftrek maar geen extra BTW in de schakel) en een belastingvoordeel genereert (oa aftrek BTW deel van de woning, tweede wagen enz...) is dit misbruik. Art 79 bepaalt verder dat de situatie dan herstelt moet worden en de BTW gerecupereerd. In andere landen is dit volledig vanzelfsprekend. Hier in België is historisch geziien een foute cultuur ontstaan die dergelijke minst belaste wegen als een verworven recht ziet (klassefiscaliteit). Misbruik druist hier niet tegen in, doch stelt hier grenzen aan! Mocht dit alsnog indruisen tegen een ander principe - legaliteit - kan zelfs dan dit misbruik primeren tav de doelstellingen (wat jusristen ook wteeds aanhalen). So play it fair..waarom zou dit niet werken inzake andere belastingen (vennB, PB, successie, sociale,..)?
Dus elke ondernemer wordt fiscaal vogelvrij verklaard. Sinds 2012 noem ik dit bewind met recht en rede neo-communistisch. Onze feodale anti-democratische zakkenvullers koken ons langzaam gaar in eens soep van ondemocratische maatregelen die alle initiatief en vrije-markeconomie in de kiem smoren en een inkomensherverdeling doorvoeren die gelijk staat aan het sovjetbeleid van weleer. Ik heb trouwens totaal geen compassiemet de voorbijgestreefde vakbonden, die slechts een instrument zijn om het volk het idee te geven dat we in een democratie leven, maar waar de vakbonden gewoon een verlengde zijn van her feodale regime. Politieke tegenstanders worden op alle mogelijke manieren de mond gesnoerd, in discrediet gebracht en geisoleerd waardoor we in nog een minder democratisch systeem vervallen dan het tweepartijensysteem in de US. Postjes worden op voorhand verdeelt, verdragen worden nog voor de verkiezing gesloten en afspraken worden jaren op voorhand gemaakt opdat de kiezer slechts met één keuze overblijft: kiezen voor de Koning, zijn politieke lakeien en industriële baronnen, die het land besturen op een pseudo-democratische wijze en waarbij het parlement en de senaat slechts een schijnvertoning is voor de afspraken die gemaakt zijn in de loge of Opus Dei. Tijd dat we de dingen bij naam noemen: we leven niet een democratie, werknemers en zelfstandigen zijn bij deze vogelvrije werkslaven ten voordele van het profitariaat dat leeft van uitkeringen en dop, sociale woningen en voordeeltarieven en dat zich te goed voelt om te gaan werken of zich meer dan een half uur te verplaatsen naar het werk.
Fu. ... dream on .... Ik ken ze door en door ... ze zijn ENKEL met zichzelf bezig .... Hunzelf en hun zuilen ... Belgie is als Dexia/Acro/Gem Holding ..het 2e grootste bankroet van Belgie ..Het 1ste zijnde Belgie zelf ....beide geleid door de traditionele incompetente , visie loze , graaiende politici ..met een onwaarschijnlijke dikke nek ... Dat er nog mensen zijn als jij die er willen in geloven strekt u tpt eer maar bewijst dat u er tot nu toe niets van begrepen hebt ...
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:





Even geduld, a.u.b.
