Vragen bij de Duitse steun aan de euro
maandag 06 februari 2012 om 10u30

Angela Merkel © reuters
De Duitse kanselier Angela Merkel en haar minister van Financiën Wolfgang Schäuble laten geen gelegenheid voorbijgaan om te verkondigen dat ze vierkant achter de euro en de monetaire unie in Europa staan, dat het voor Europa en zeker voor de Duitsers een kwestie van “oorlog of vrede” is om de eenheidsmunt zo goed mogelijk intact te houden. Met een exit van Griekenland houdt Berlijn al langer rekening, maar het is de vraag of de Duitse steun inderdaad zo onvoorwaardelijk is als Merkel en Schäuble willen doen voorkomen.
Twee recente publicaties versterken het gevoel dat de oppositie in Duitsland tegen de euro groter is. Het gerespecteerde weekblad Wirtschaftswoche zet op de cover van zijn jongste nummer Mario Draghi (president van de ECB), Mario Monti (eerste minister Italië) en Lucas Papademos (Grieks premier), elk met een kamerbrede grijns. Op de achtergrond staat een verweesde Angela Merkel te treuren. De covertitel: ‘Das Euro-Komplott. Wie Deutschland ausgenommen wird’. Vrij vertaald: ‘Het eurocomplot. Hoe Duitsland gepluimd wordt’. In het artikel wordt het beleid van Draghi zonder pardon neergesabeld en wordt uitgelegd hoe zwaar het de Duitse belastingbetaler zal treffen.
In de Financial Times van deze ochtend neemt Wolfgang Münchau, een van de topcommentatoren van de FT en Duitser, evenmin een blad voor de mond: “De eurozone samenhouden is duidelijk geen prioriteit meer voor het Duitse industriële en financiële establishment”. Een verrassende vaststelling, zeker van iemand die de Duitse elite als zijn broekzak kent. De industriële en financiële elite vormde altijd de ruggengraat van de Duitse steun voor de euro en de monetaire unie. Merkel zal moeten bijsturen, besluit Münchau, en zal dat op termijn ook doen.
Reacties
Duitsland profiteert al zo lang van de crisis en probeert ditr te blijven doen door onrealistische eisen voor hulp te stellen Duitsland heeft een rente die lager is dan de inflatie Dit komt omdat al het geld naar de "veilige" Duitse obligaties gaat doordat men er in slaagt de andere landen in de problemen te houden Nochtans had men alle problemen allang kunnen oplossen maar dan moest men de bevriende speculanten een hak zetten en dat wilde men duidelijk niet Het was voldoende dat men rechtstreeks aan Griekenland en andere probleemlanden geld leende waarmee die landen hun obligaties ver beneden uitgiftekoers konden opkopen om hun staatschuld te verlichten Wanneer die landen hun eigen obligaties aangekocht hadden was er geen reden voor schuldherschikking en was ook het bankenprobleem opgelost De verliezers waren dan de speculanten met hun shortselling Daardoor konden de inspanningen voor de Griekse bevolking aanvaardbaar gehouden worden en lag de ganse Europese economie nu niet in duigen Maar het is duidelijk nog altijd een eliteclubje dat de geldstromen stuurt die ook de politiek regeert Maar als men overal in Europa inleveringen blijft eisen terwijl iedereen ziet dat dit alleen maar tot recessie en daardoor nog meer problemen lijdt zal er op den duur onrust en misschien zelfs oproer komen in Europa
Je zou gaan denken dat de heer Van Overtveldt persoonlijke belangen heeft bij het uitstoten van landen als Griekenland en Portugal (best in één keer volgens hem) en het verdwijnen van de euro. Overal zoekt hij naar argumenten om zijn stelling te staven.Geen enkel contra-argument. In Duitsland zijn er altijd groepen -zeker het financiele establishment-geweest die zich verzet hebben tegen de euro. Het zal wel wat toegenomen zijn nu. Of de vroegere topman van de Duitse werkgeversorganisatie -die van gedacht veranderd is nu hij op pensioen is- representatief is voor de exportindustrie is een vraag. Van een devaluatie van de drachme met 50%maakt hij geen probleem. Er zal wel bittere armoede komen, maar die is er nu ook. Beter de korte pijn zegt de heer Van Overtveldt. Op langere termijn zal het dan wel in orde komen met Griekenland. Op de lange termijn zijn we allemaal dood. De heer Van Overtveldt is een zeer hardvochtig man, die alleen redeneert vanuit zijn economische doctrine en vanuit zijn welstellende positie: de wereld van de genoegzamen, slim en welvarend.Maar ze hebben geen enkele mededogen meer. Er zijn ook andere economische stemmen in Duitsland : Prof. dr. Peter Bofinger onder meer. Lid van de raad van vijf economische adviseurs van Duitsland. Zijn redenering is minstens even waardevol dan deze van de heer Van Overtveldt.
JRogiers - de zgn groei van België in diezelfde periode is ook quasi 1:1 het gevolg van de schuldenput.
Reageer
Opgelet: Het is niet mogelijk om anoniem te reageren. Uw loginnaam zal bovenaan uw reactie verschijnen.
Om een reactie te plaatsen, dien je geregistreerd te zijn:





Even geduld, a.u.b.
