KBC voorspelt zachte landing woningvastgoed
woensdag 04 juli 2012 om 16u15
Een KBC-studie over de woningmarkt verwacht een reële prijscorrectie van zo’n 10 procent in 2012-2013 in België. Dat betekent dat het woningvastgoed een zachte landing maakt.

© reuters
Daarmee weerleggen Johan Van Gompel en Lieven Noppe recente berichten van de ECB dat de Belgische woningen 10 tot 60 procent overgewaardeerd zouden zijn.
“Dit verschil alleen al geeft de grote mate van onzekerheid aan waarmee de parameters van waardering moeten worden geïnterpreteerd,” zeggen ze. “Met de traditionele price-to-income- en price-to-rentratio’s kom je tot de hoogste overwaardering. Maar die parameters hebben belangrijke tekortkomingen.”
Meer betrouwbare en omvattende benaderingen zoals de waarderingen in functie van de betaalbaarheid of de historische prijsevolutie spreken van een overwaardering van 5 à 15 procent eind 2011.
De macro-economische impact van een terugval van de prijzen zal in België veel beperkter zijn dan in landen als Ierland en Spanje, waar ze banken en overheden in de problemen bracht. In ons land ging de hausse niet gepaard met een explosieve groei van de woningbouw, noch met een excessieve schuldopbouw. Woningen dienen in België in bijna driekwart van de gevallen voor de eigen huisvesting, niet als investering. Daardoor zijn de negatieve effecten op de consumptie verwaarloosbaar en tasten lagere vastgoedprijzen de betalingscapaciteit van de ontlener niet aan.
“Een rentestijging is het belangrijkste risico voor de vastgoedprijzen. Dat zou ook de kwaliteit van de woonkredietportefeuille aantasten”, stelt de studie. “Een toename van de werkloosheid is een groter risico voor de kredietportefeuille, aangezien er indicaties zijn dat een deel van de kredietnemers de voorbije jaren steeds hogere schulden is aangegaan om te blijven participeren in een - onder meer door de inzet van financieel vermogen - steeds duurdere markt.” (H.B.)
Reacties
Beste Noodless Hartverwarmend te lezen dat er in ons land teveel mensen zijn. Onze eigen bevolking heeft het juk van de katholieke kerk en ACW afgegooid ivm met de o zo verheerlijkte kroostrijke huisgezinnen. Maar nu zijn we aan het opdraaien voor de konijnenkweken van andere werelddelen en godsdiensten die het nog niet begrepen hebben of die ons met hun aantallen willen veroveren en onderdrukken. En de politieke correcto's hebben de oplossing hiertegen bedacht door onze eigen mensen op te jutten om opnieuw meer te kweken. Deze oplossing is kortzichtig en nefast voor ons allemaal en voor de ganse aarde. Er is maar één zinnige oplossing: de grenzen dicht en kindergeld beperken tot twee stuks. Toen België maar drie miljoen inwoners had, bestond het even zeer. Trouwens de huidige pensioenboom is de schuld van de achterlijke katholieke zuil die na wereldoorlog twee de mensen massaal aangezet heeft tot veel kweken met voordelen allerlei. Deze kortzichtige (of uitgekookte) dommeriken hebben dus niet ingezien dat de ene scheeftrekking, de babyboom, zestig jaar later de andere scheeftrekking (de pensioenboom) zou veroorzaken. Mijn grootmoeder zaliger (geboren in 1886) en met slechts lagere school opleiding had het begrepen: als je vooruit wil komen mag je niet te veel kinderen hebben: zij had er drie op acht jaar tijd en ze hebben alle drie hogere studies mogen en kunnen doen.
@Mulders: Het is zeker waar dat er te weinig gronden ed zijn. Maar je kan het ook anders stellen. Indien er dan toch te weinig gronden zijn, zijn er dan niet teveel mensen hier in B? Aantal jaren geleden nog 9milj, nu 11milj. En dat terwijl er navenant geen gronden ed bijgekomen zijn. Mijn mening is dat in dit geval de regering hierin een menselijke beslissing moet nemen: ofwel minder volk hier ofwel toch meer gronden ed vrijmaken. De Vlaamse regering faalt hier zwaar in. Een hogere bouwkost veroorzaakt daarom geen hogere prijs van het huis. Het is wel zo dat een premie of iets dergelijks wel een hogere huizenprijs veroorzaakt, nl de immo schroeft zijn prijs op om zelf met dit voordeel te gaan lopen. @telstar: Niets aankopen zou een goede beslissing zijn, echter hoe doe je dat? Maar je legt de vinger op de wonde: nl de almacht van de immo. Dezen zouden moeten werken zoals alle andere mensen. Hier zou meer concurentie moeten zijn ipv alleenheerschappij. Een regering kan die breken door hen bv een vast bedrag per verkocht huis,... te geven ipv een percentage. Dit zou veel meer reëlere prijzen geven. En zo zijn er nog maatrregelen.
De zoveelste niets zeggende studie. Ik werk als professioneel al jaren samen met het bankwezen. Reeds jaren geleden ben ik,tot de schrikwekkende vaststelling gekomen dat op die ene uitzondering na, "bankexperten" hun materie niet kennen. Vorig jaar heb ik nog bij twee grootbanken aan de directies die over kredieten gaan mogen gaan uitleggen wat zoal de wettelijk verplichte stukken en documenten van een verkoopdossier zijn en waar men moest opletten in het toekennen van kredieten voor grootschalige bouwprojecten. Telke male zaten ze met de mond vol tanden en wisten ze het zelfs voor gewone woonleningen niet. Een ding is zeker de zogenaamd overgewaardeerde markt van herverkopen (bestaande woningen ouder dan 2 jaar en in gebruik genomen) moet men anders benaderen dan de nieuwbouwmarkt. Gezien de steeds (bij wet vastgelegd tevens met dank aan links en hier wel het europees besluit volgende) toenemende bouwkost toe te wijzen ander de steeds strengere normering (EPB ,isolatie,ventilatie,waterbeheer....) zal zeker geen prijsdaling veroorzaken dus blijft het grondaandeel en ja.....gronden zijn schaars he we kunnen namelijk het land niet volbouwen en moeten groene ruimte reserveren... Mijn bescheiden mening 35 jaar ervaring en nee niet als promotor of zo...
Als potentiële kopers eens slim zouden zijn en gedurende één jaar solidair niets meer aankopen, dan zullen de woekerprijzen voor oude afgeleefde huizen en appartementen en woekerwinsten voor nieuwbouw evolueren naar de prijs die ze echt waard zijn. En al die grootouders en ouders die hun kinderen zogezegd helpen, hebben de prijzen alleen maar mee de hoogte ingejaagd. En de tarieven van de banken zullen dan ook gunstig blijven. Maak gebruik van het vraag-aanbod mechanisme: geen kopers, geen woekerprijzen!
Het is voortaan alleen nog mogelijk om onder uw eigen naam te reageren op artikels op deze website. Knack.be zal de registraties van gebruikers controleren om sneller op te treden tegen ongepaste reacties.
Lees hier de voorwaarden om deel te nemen aan de reacties.Klik hier om u aan te melden en uw reactiemogelijkheid te activeren.
Reageer
Bedrijven
- Bpost trekt naar de beurs
- KPMG voor de strafrechter voor aanprijzen belastingparadijs België
- Total investeert 1 miljard euro in Antwerpen
- De Belgische luchtvaart is een groeibusiness
Beleid
- Grieken krijgen mogelijk meer tijd van Europa
- Koen Geens: ‘We mogen de economie niet versmachten’
- Europa eist meer transparantie van ECB
- BIPT-benoemingen in laatste rechte lijn
E-Business
- Digitale Agenda veel goedkoper dan gedacht
- 3D Hubs komt naar België
- Huawei gaat voor Europa
- 'Sociale media overschat als marketingkanaal'
Mensen
- Dimon wijkt niet bij JPMorgan
- Marcel Buelens (CEO Swissport) op de knieën
- Axel Miller wordt CEO bij D'Ieteren
- Amy Hood (CFO Microsoft), een boekhouder met een mening
Finance
- 'Mogelijk strop 10 miljard bij Spaanse banken'
- Touroperators rekenen op sterke zomer na zwakke winter
- Ondernemers in eurozone minder somber in mei
- Vrees voor grondstoffenschaarste ebt weg



Even geduld, a.u.b.





